Ryttare avstängd för otillåten medicinering
2010-03-15
ginatricot Garcia har lämnat ett positivt prov för otillåten medicinering efter tävling. Provet togs vid nationell tävling i september 2009 och visar att hästen vid tävlingstillfället hade en otillåten substans i kroppen.
Både A-provet och B-provet har analyserats och är positiva. Substansen är ett antiinflammatorisk och smärtstillande preparat.
Disciplinnämnden konstaterar att hästen haft en otillåten substans i kroppen under tävlingen och dömer till avstängning i fyra månader.
Enligt gällande regler fråntas ryttaren också placeringar och prispengar erhållna med denna häst på aktuell tävling.
Ryttaren, Sara Henrietta Bergström Källström, gör gällande att hästen fått i sig det otillåtna medlet genom kontamination då hästen stod uppstallad i anslutning till tävlingsplatsen.
Disciplinnämnden gör bedömningen efter inhämtande av sakkunnighetsutlåtande att kontamination inte kan förklara halten av ämnet i analysresultaten. Disciplinnämnden finner också att det teoretiska resonemang som framförts att hästen skulle fått i sig substansen genom spill vid tidigare medicinering i boxen inte har tillfredsställande stöd i övrig utredning och därför inte kan ligga till grund för annan bedömning av analysresultatet.
Disciplinnämnden fäller ryttaren för otillåten medicinering med påföljden avstängning i fyra månader gällande från den 12 mars 2010.
- Otillåten medicinering är allvarligt oavsett omständigheterna. Förutom att vi vill ha en ren sport har vi också djurskyddet att ta hänsyn till, säger Annika Ersgård, tf sportchef i Svenska Ridsportförbundet.
Disciplinnämndens beslut i sin helhet finns att läsa HÄR
Fakta Otillåten medicinering
Som otillåten medicinering betraktas positiva prov innehållande läkemedelssubstanser godkända för användning på häst. Förekomsten av dessa substanser bedöms som mindre allvarligt än preparat klassade i gruppen dopning (om preparatet inte givits medvetet för att dölja skada etc).
Påföljder vid otillåten medicinering
Första förseelsen: avstängning i maximalt 1 år
Andra förseelsen: avstängning i maximalt 4 år
Avstängning kan, om Disciplinnämnden så beslutar, ersättas av böter på upp till 50 000 kronor.
Fakta Dopning
Dopning innebär att hästen testats positiv för preparat som bland annat är prestationshöjande. Preparat som inte är godkända för häst klassas som dopning, till exempel preparat avsedda för människor.
HÄR kan du läsa Svenska Ridsportförbundets Regler för dopning och otillåten medicinering av häst