Landslag dressyr 2016

Spetstrupp

Mästerskapsekipage/ryttare med en mycket hög internationell prestationsnivå, minimum 72 % i GP.

Paulinda Friberg
född: 1973, hemort: Eslöv, klubb: Flyinge Hästsportklubb

Mads Hendeliowitz
född: 1982, hemort: Bålsta, klubb: Sällskapet Segersta Sportryttare

Patrik Kittel
född: 10 juni 1976, hemort: Nottuln, Tyskland, klubb: Tranås Ridklubb

Rose Mathisen
född: 25 augusti 1959, hemort: Ängelholm, klubb: Åstorpsortens Ryttarförening

Emilie Nyreröd
född: 1987, hemort: Skultuna, klubb: Strömsholms Ridsportförening

Juliette Ramel
född: 1987, hemort: Bettna, klubb: Lejondals Ryttarförening

Minna Telde
född 19 december 1974, hemort: Veberöd, klubb Svedens Ponnyklubb

Tinne Vilhelmson-Silfvén
född: 12 juli 1967, hemort: Upplands Väsby, klubb: Djursholms Ridklubb

Grupp A – Landslagstrupp

Ekipage med hög internationell prestationsnivå, minimum 70 % int GP vid 2 tillfällen. För att behålla plats i A-grupp krävs ett resultat på lägst 70 % i internationell Grand Prix inom 6 månader.

Charlotte Haid Bondergaard
född: 7 december 1967, hemort: Hörby, klubb: Insjöns Ridklubb

Michelle Hagman
född 1985, hemort: Torsås, klubb: Sällskapet Segersta Sportryttare

Jennie Larsson
född: 1980, hemort: Solna, klubb: Dressage Club Ridsportförening

Marina Mattsson
född: 1994, hemort: Heberg, klubb: Falkenbergsortens Ryttarförening

Therese Nilshagen
född 1983, hemort: Löningen, Tyskland, klubb; Högsta Dressyrryttare

Anna Svanberg
född: 1972, hemort: Åhus, klubb: Gärds Ryttarförening

Ebba von Essen
född: 1974, hemort: Eslöv, klubb: Flyinge Hästsportklubb

Kristian von Krusenstierna
född: 4 mars 1977, hemort: Farsta, klubb: Ågesta Ridklubb

Grupp B – Utmanartrupp

Internationellt tävlande ekipage med hästar max 15 år och/eller erfarna ryttare med Grand Prix-häst med mycket goda utvecklingsmöjligheter.
Minimum 68 % nationell GP och 67 % internationell GP på stadigvarande nivå. Målet är att ha kvalade ekipage för internationella mästerskap i denna grupp.

Caroline Darcourt
född: 1981, hemort: Upplands Väsby, klubb: Djursholms Ridklubb

Johanna Due Boje
född: 1989, hemort: Förslöv, klubb: Föreningen Bjärebygdens Hästcenter

Sophie Fleming Tärnström
född: 1963, hemort: Drottningholm, klubb: Hogsta Dressyrryttare

Malin Hamilton
född: 1968, hemort: Vallentuna, klubb: Vallentuna Ridklubb

Jeanna Högberg
född: 1982, hemort: Bålsta, klubb: Sällskapet Segersta Sportryttare

Mattias Jansson
född: 1974, hemort: Eslöv, klubb: Edsbyns Ridklubb

U25

Spetstrupp

Tove Melin*
född: 1991, hemort: Blentarp, klubb: Henriksdals Ryttarförening

Elisabeth Hjelm*
född 1991, hemort: Falkenberg, klubb: Hermanstorp Kör & Ridklubb

Lina Andersson*
född: 1991, hemort: Smygehamn, klubb: Svedens Ponnyklubb

Josefin Gyllenswärd*
född: 1992

Alva Lander*
född: 1994, hemort: Stockholm, klubb: Hogsta Dressyrryttare

Mathilde Hannell
född: 1996, hemort: Falkenberg, klubb: Falkenbergsortens Ryttarförening

Amanda Eklund
född: 1992, hemort: Örsundsbro, klubb: Sällskapet Segersta Sportryttare

*Ryttare som är med i Leksands Knäckebröds satsning på dressyr.

Utmanartrupp

Elin Aspnäs
född: 1992, hemort: Åhus, klubb: Willands Ryttarförening

Lina Dolk
född: 1997, hemort: Sparreholm, klubb: Gnesta Ridklubb

Sanna Nilsson
född: 1991, hemort. Eskilstuna, klubb: Eskilstunaortens Ryttarförening

Utvecklingstrappa 2016 (pdf)

Ungdomstrupper


Senast uppdaterad: 2016-07-04

Ladda ner mer information

  1. UTVECKLINGSTRAPPA
Patrik4

Dressyr i media

Följ vad som skrivs
Saab_hemsida

Grensponsor dressyr

Läs mer

Huvudsponsor

Förbundssponsor

Sponsorer

Medlemstidning

Annons