Sverige avancerade
FOTO: Joakim Mårtensson
Stor dramatik i küren i VM-voltigen
2012-08-18
Det var stor dramatik i tropisk värme i lag-küren i VM i voltige Stackars, stackars Brasilien, Och tappra, tappra Sverige! Det blev en ganska dramatisk lördagseftermiddag i den tropiska värmen under glastaket i voltigearenan i Le Mans. Utomhustermometern visade 38 grader. Inne i hallen var det hetare ändå. Voltigörerna föll, i lag efter lag. Värmen tog sin tribut. Resultaten stuvades om. I svensk favör:
Det svenska VM-laget avancerade från nionde och sista plats första dagen, upp till sjätte plats inför söndagens VM-final.
Och de svenska lagtjejerna klättrade efter en heroisk insats, i heltäckande svarta, blanka latexdräkter och allt.
Holländarna föll. Engelsmännen misslyckades med den ena övningen efter den andra. Den brasilianska hästen bara drog, och de stackars voltigörerna kunde inte ens fullfölja uppvisningen. 2.880 poäng fick de med sig ut.
Den svenska VM-hästen Ramati gjorde precis det motsatta.
Hur tappert han än försökte orkade han knappt hålla galoppen. Ronja Persson kämpade i sin ände av linan. Allt gick i ultrarapid. Ramatis hästpoäng blev 5.4.
Men flickorna lyfte sig i håret. De fick tekniska poäng upp till 8.913, och slutpoängen 7.463 för sin Transformers-kür. De goda segrade, förvisso.
- Fantastiskt att de gör ett sådant resultat utan att kunna få någon som helst hjälp frånhästen, pustade förbundskapten Johnny Fiskbaek medan flickorna själva ömsom skrattade, ömsom grät av pur utmattning medan de slet av sig dräkterna ute på uppvärmningsvolten.
I morgon, söndag, är det VM-final. Värmen väntas hålla i sig. De fem stora starka lagen ligger kvar i toppen, med ordninsföljden Schweiz, Tyskland, Frankrike, Australien och USA.
Schweizare och tyskar gör otroligt bra kürer, vackra att se och med hisnande svårighetsgrad och finish. Värdnationen Frankrike lyckades klättra ett pinnhål, upp förbi Österrike, med en högt belönad kür.Stort hemmajubel.
USA demonstrerade klass och kararaktär med sin version av Svansjön, komplett med svart svan och allt. Femte plats inför finalen.
Men sedan kommer Sverige,
Start för lagtävlingen klockan 15.45, i bästa eftermiddagsvärmen. En gedigen blågul hejaklack finns på plats. Med svenska flaggor, supportertröjor och solfjädrar.