Örestad på väg mot guld
FOTO: Anders Åkerström

Örestad svenska mästare

2012-07-09

Örestad är ett sammansvetsat lag. I Sala tog flickorna hem SM-guldet före Uppsala Voltige. Detta efter en mycket fin kür. Elin Härkönen tog hem det individuella guldet för seniorer.

elin för webb

Silvermedaljen fick Sandra Anderberg hänga om halsen. Bronset gick till Nathalie Brixland.
Juniormästarinna blev Eira Malmros.
Bland miniorerna vann Ella Filippa Velander.
Juniorlaget Team Bella tog hem guldet i denna klass.

IMG_1465 för webb

Helgens SM i voltige på Salaortens Ryttarförening blev en lyckad tillställning. Sveriges bästa voltigörer gjorde upp om SM-titeln både individuellt, i par samt i lag. Till publikens stora jubel knep hemmalaget dessutom SM guldet i juniorklassen.
Det var många besökare på Salaortens Ryttarförening under helgen.
- Uppskattningsvis har vi haft cirka 1500 åskådare här i helgen, säger Lars Alderfors, ordförande i föreningen. Jag är mycket imponerad av allt ideellt arbete som lagts ner inför tävlingen av barn, föräldrar och andra intresserade. Jag är också tacksam över alla sponsorer som ställt upp för oss.SM startades med invigning på fredagskvällen av kommunalrådet i Sala P-O Rapp som kom till ryttargården med häst och vagn för att inviga tävlingen. Duktiga voltigörer hade även uppvisning på temat "Voltigens historia i Sverige"
Lördagen startade med grundklasser samt kür omgång 1. Söndagen blev mycket spännande då vi bjöds på tredje och sista delen i programmen. Publiken var dessutom väldigt engagerad och hejade fram sina favoriter.
Även förbundskapten Johnny Fiskbaek var nöjd med helgens tävlingar.
-Tävlingen har varit mycket välorganiserad och jag vill ge ros och beröm till arrangören. Med så här bra förberedelse blir mitt arbete som teknisk delegat lätt. Ridhuset är mycket bra, dock skulle det vara något högre till tak. Det har varit stor bredd på de tävlande och jag tycker de duktigaste voltigörerna har blivit ännu bättre.

Monika Eriksson ordförande i Voltigekommittén samt internationell domare i voltige, berömmer helgens prestationer från de tävlande. Jag tycker att det har varit en hög nivå på de tävlande. Vi har fått se mycket fina prestationer och vi har dömt efter internationella regler.
Carina Sjöberg från Svenska Ridsportförbundet annonserade dessutom ut vilka som får representera Sverige i VM i Voltige som går i Le Mans Frankrike, 13-19 augusti.

Vinnare i SM klasserna:

SM Individuell Senior: Örestad lag 1, linförare Ronja Persson, hästen Achim, ÖRS.
SM Juniorlag: Team Bella, linförare Josefin Karlsson, hästen Bella, SORF.
SM Individuell Senior: Elin Härkönen, linförare Inger Lindberg, hästen Mosegårdens Lux, UV.
SM Individuell Junior: Eira Malmros Manfrinato, linförare Ronja Persson, hästen Don Giovanni, ÖRS.
SM Individuell Minior: Ella Filippa Velander, linförare Ronja Persson, hästen Don Giovanni, ÖRS
SM Pas-de-deux: Sara Månsson, Louise Månsson, linförare Inger Lindberg, hästen Mosegårdens Lux, UV.
Hela resultatlistan finns på: www.smvoltige2012.n.nu

Resultat i kalendern

Här kan du se SM-voltigen i efterhand

Annons