Filip Ågren vann i Billdal - en morgondagens vinnare
FOTO: Roland Thunholm

Morgondagens vinnare vill vinna igen

2012-10-31

Filip Ågren från Karlstad är 16 år. Förra helgen vann han Morgondagens vinnare vid Billdals elithoppningar i samband med Volkswagen Grand Prix. Han red också ungdomarnas kval till Gothenburg Horse Show och var i topp efter kvalet. Nu rider han SM på ponny i Borås under Änglahoppet.

Hoppningarna i Borås har redan startat. Det handlar om så många fler klasser än SM-hoppningarna. Det är också final i stilhoppningscupen Mountain Horse Ponny Cup där ryttare på breddnivå kvalat via stilhoppningar. Och final för de unga ponnyerna. Så under höstlovsveckan startade hoppningarna redan på onsdagen för att hinna med även det traditionella Änglahoppet.

Filip Ågren är oerhört målmedveten. Nu är han även med i Svenska Ridsportförbundets pilotprojektet för Talangutveckling. Pilotprojektet drivs av Ridskolan Strömsholm. Så talangen Filip Ågren ska utvecklas med finess och under väl dokumenterad ledning.
- Han kan vara nästa svenska internationella stjärna, kommenterade SM-guldmedaljören Daniel Zetterman under Volkswagen Grand Prix på Strömsholm.

Daniel Zetterman är imponerad av vad han ser av den unge värmlänningens ridning. I Billdal slog Filip till och vann i värsta seniorkonkurrens. Men det kan vara en utmaning att vinna ponny-SM på D-ponny.

Flest antal starter är det i kategori B, hela 32 ryttare. I kategori C är det 25 starter och i kategori D är det 16 till start.

Arrangörens hemsida
Start- och resultatlistor

Angelica Augustsson och Douglas Lindelöw. Två supertalanger inom svensk hoppning.

Hoppning i media

Hoppning i media
new_logo

EM i hoppning/dressyr/ funktionshindrade

EM 20-25 augusti
Easy-ridsport_155

Easy Ridsport

Bli andelsägare i en sporthäst!

Läs mer
falsterbo

Int. tävlingar 2013

Datum och platser

Swedish Showjumpers Owners Club

Läs mer HÄR

Annons

Ridsport i Media

  1. 19/5 15:26, NyhetspressenDelad seger för Kungsörs RK
  2. 18/5 18:39, Skånska DagbladetTräning gav resultat - Sport
  3. 18/5 18:39, Laholms TidningTräning gav resultat
  4. 18/5 13:20, AftonbladetChans till miljonvinst – men vilar bästa hästen
  5. 17/5 19:42, Laholms TidningRyttarbröder lyfts fram i dokumentär
  6. 17/5 19:42, Skånska DagbladetRyttarbröder lyfts fram i dokumentär - Sport
  7. 17/5 11:09, Dalanytt - Sveriges RadioDalahoppet - en tävling i hästväg - Falun - Dalanytt
  8. 16/5 22:46, Laholms TidningSkåningarna glänste
  9. 16/5 22:46, Skånska DagbladetSkåningarna glänste - Sport
  10. 16/5 21:29, Norra Skåne.seSkånska vinnare första dagen
Se fler nyheter