Resultat EM 2015

Start och resultatlistor, online-resultat på EM i Aachens hemsida

SÖNDAG

Hoppning, indviduellt final: 1) Jeroen Dubbeldam, Nederländerna, SFN Zenith N.O.P. 3,68, 2) Gregory Wathelet, Belgien, Conrad de Hus, 5,04  3) Simon Delestre, Frankrike, Ryan des Hayettes 7,67 19) Henrik von Eckermann, Cantinero 19,08 20) Douglas Lindelöw, Casello 19,84

Finalhoppningen, två omgångar: 1) Kevin Staut, Frankrike, Reveur de Hurtebise HDC, 0, 1) Gregory Wathelet, Belgien, Conrad de Hus, 3)  Simon Delestre, Frankrike, Ryan des Hayettes, 1, 3) Jeroen Dubbeldam, Nederländerna SFN Zentih N.O.P 1, 5) Henrik von Eckermann, Sverige, Cantinero 4.

Voltige individuellt damer: 1) Simone Jäiser, Schweiz 8.321 2) Corinna Knauf, Tyskland 8.280 3) Lisa Wild, Österrike 8.207
17) Sandra Anderberg, Sverige 7.160

Voltige Nationstävling:
1) Tyskland 8.597 2) Schweiz 8.104 3) Frankrike 8.062 4) Österrike 7.847 5) Sverige 7.736 6) Italien 7.624

LÖRDAG
Fyrspann totalt efter dressyr, precision, terräng: 1) Michael Brauchle, Tyskland 162,16 2) IJsbrand Chardon, Nederländerna 162,37 3) Koos de Ronde, Nederländerna 170,93 14) Axel Olin, Sverige 196,00 16) Fredrik Persson, Sverige 198,55
Nationstävling: 1 Nederländerna 328,05 2) Tysland 331,63 3) Ungern 354,03 4) Belgien 354,98 5) Schweiz 386,65 6) Sverige 394,55

Youngster Cup Final, 1,40-hoppning: 1) Henrik von Eckermann, Sverige, Lord Chambertin 0+0 44,03 2) Janne Friederike Meyer, Tyskland, Chloe 0+0 44,69 3) Andreas Schou, Danmark, Chalisco 0+0 44,88 8) Douglas Lindelöw, Sverige, Ida van de Bisschop 0+4 47,53

Voltige individuellt herrar: 1) Jannis Drewell, Tyskland 8.369 2) Thomas Brüsewitz, Tyskland 8.343 3) Viktor Brüsewitz, Tyskland 8.157, inget svenskt deltagande

FREDAG
Nationshoppning slutställning efter 3 omg: 1) Nederländerna 8,82 2) Tysland 12,40 3) Schweiz 18,23 4) Storbritannien 18,99 5) Frankrike 21,70 6) Spanien 25,58 7) Irland 25,96 8) Ukraina 32,03 9) Sverige 44,30 10) Danmark 47,27
Ställning individuellt efter 3 kval: 1) Sergio Alvarez Moya, Spanien Carlo 1,47 2) Cassio Rivetti, Ukraina, Vivant 2,31 3) Jeroen Dubbeldam,  Nederländerna, SFN Zenith NOP 2,68 23) Douglas Lindelöw, Sverige, Casello 9,84
30) Henrik von Eckermann, Sverige, Cantinero 15,08 48) Malin Baryard Johnsson, Sverige, H&M Tornesch 27,95
66) Helena Persson, Sverige, Bonzai H 17,27
Helena Persson var inte bland de 50 ryttare som var kvalade att starta individuellt i individuellt kval 3. Hennes resultat under fredagen räknas bara för lagresultatet.

Voltige lagtävlingen efter obl program + freestyle: 1) Tyskland 7.701 2) Schweiz 7.696 3) Österrike 7.540 4) Frankrike 7.105 5) Sverige 6.769 6) Italien 6.672
Voltige lag freestyle: 1) Tyskland 9.226 2) Schweiz 8.653 3) Österrike 8.331 4) Italien 8.206 5) Frankrike 8.204 6) Sverige 8.116

Voltige individuellt damer efter obl program och freestyle: 1) Corinna Knauf, Tyskland 8.456 2) Lisa Wild, Österrike 8.267 3) Simone Jäiser, Schweiz 8.257 17) Sandra Anderberg, Sverige 7.160
Damer individuellt freestyle: 1) Corinna Knauf, Tyskland, 8.578 2) Lisa Wild, Ötserrike 8.505 3) Simone Jäiser, Schweiz 8.293 16) Sandra Anderberg, Sverige 7.307

Fyrspann efter dressyr, precision: 1) IJsbrand Chardon, Nederländerna 38,23 2) Jozsef Dobrovitz, Ungern 47,90 3) Koos de Ronde, Nederländerna 48,20 14) Fredrik Persson, Sverige 64,39 16) Axel Olin, Sverige 66,02
Ställning nationstävlingen: 1) Nederländerna 81,18 2) Ungern 102,45 3) Belgien 106,69 4) Tyskland 107,57 5) Schweiz 127,27 6) Sverige 130,41

TORSDAG 20 augusti
Ställning nationshoppningen efter 2 omg: 1) Frankrike 5,70+0 2) Nederländerna 7,82+0 3) Tyskland 4,40+4 4) Storbritannien 6,99+4 5) Ukraina 8,03+5 6) Schweiz 14,23+0 7) Spanien 7,58+9 8) Danmark 12,27+5 9) Irland 9,96+8 10) Sverige 11,30+8
Ställning individuellt efter 2 kval: 1) Penelope Leprevost, Frankrike, Flora de Mariposa 0+0 2) Ludger Beerbaum, Tyskland, Chiara 0,75+0 3) Joe Clee, Storbritannien, tamaro d´Ecaussines 1+0 10) Henrik Von Eckermann, Sverige, Cantinero 3,08+0 29) Douglas Lindelöw, Sverige, Casello 5,84+0 45) Malin Baryard JOhnsson, Sverige, H&M Tornesch 2,95+8  66) Helena Persson, Serige, Bonzai H 5,27+1

Fyrspann dressyr: 1) IJsbrand Chardon, Nederländerna 37,81 2) Theo Timmerman, Nederländerna 39,88 3) Juan Antonio Real Garcia, Spanien 44,07 12) Axel Olin, Sverige 52,62 13) Fredrik Persson, Sverige 53,21
Ställning nationstävlingen: 1) Nederländerna 77,69 2) Ungern 95,80 3) Belgien 97,69 4) Tyskland 100,58 5) Sverige 105,83 6) Spanien 107,07

Voltige lag obligatoriskt program: 1) Tyskland 7.701 2) Schweiz 7.696 3) Österrike 7.540 4) Frankrike 7.105 5) Sverige 6.769 6) Italien 6.672
Damer individuellt obligatoriskt program: 1) Corinna Knauf, Tyskland 8.333 2) Simone Jäiser, Schweiz 8.221 3) Katharina Luschin, Österrike 8.143 19) Sandra Anderberg, Sverige 7.012

CSI 1,45-hoppning: 1) Emanuele Gaudiano, Italien, Caspar 0 67,39 2) Roger Yves Bost, Frankrike, Qoud Coeur de la Loge 0 67,84 3) Andreas Schou, Danmark, Allstar 0 69,40 7) Douglas Lindelöw, Sverige, Udermus 0 73,29 14) Charlotte Mordasini, Sverige, Romane du Theil 0 75,01

ONSDAG 19 augusti
1,50-tidshoppning, kval 1: 1) Penelope Leprevost, Frankrike, Flora de Mariposa 67,67 2) Ludger Beerbaum, Tyskland, Chiara 69,17 3) Joe Clee, Storbritannien, Utamaro d´Ecaussines 69,67
17) Malin Baryard Johnsson, Sverige, H&M Tornesch 73,57 21) Henrik von Eckerman, Sverige Cantinero 73,84 48) Helena Persson, Sverige, Bonzai H 78,21 57) Douglas Lindelöw, Sverige, Casello 79,35
Ställning efter kval 1: 1) 1) Penelope Leprevost, Frankrike, Flora de Mariposa 0,0 2) Ludger Beerbaum, Tyskland, Chiara 0,75 3) Joe Clee, Storbritannien, Utamaro d´Ecaussines 1,00
17) Malin Baryard Johnsson, Sverige, H&M Tornesch 2,95 21) Henrik von Eckermann, Sverige, Cantinero 3,08 48) Helena Persson, Sverige, Bonzai H 5,27 57) Douglas Lindelöw, Sverige, Casello 5,84
Ställning nationstävlingen efter kval 1: 1) Tyskland 4,40 fel 2) Frankrike 5,70 3) Storbritannien 6,99 4) Spanien 7,58 5) Nederländerna 7,82 6) Ukraina 8,03 7) Italien 9,23 8) Irland 9,96 9) Sverige 11,30 10) Belgien 11,50

Fyrspann dressyr, delresultat: 1) Koos de Ronde, Nederländerna 45,13 2) Zoltan Lazar, Ungern 47,90 3) Felix Marie Brasseur, Belgien 48,79 7) Fredrik Persson, Sverige 53,21

SÖNDAG 16 augusti
Dressyr final Grand Prix Kür: 1) Charlotte Dujardin, Storbritannien, Valegro, 89,054% 2) Kristina Bröring-Sprehe, Tyskland, 88,804% 3) Beatriz Ferrer-Salat, Spanien, Delgado, 82,714% 6) Tinne Vilhelmson-Silfvén, Sverige, Don Aurello, 80,643%

Reining final: 1) Giovanni Masi de Vargas, Italien, Quarter Dream 222,00 2) Grischa Ludwig, Tyskland 221,00 3) Elias Ernst, Tyskland, USS N Dun it 219,00 17) Johan Fridberger, Sverige, Mega Jac Dance 211,50

LÖRDAG 15 augusti
Grand Prix Special: 1) Charlotte Dujardin, Storbritannien, Valegro 87,577 2) Kristina Bröring-Sprehe, Tyskland, Desperadoes FRH 83,067 3) Hans Peter Minderhoud, Nederländerna, Glock´s Johnson TN 79,034 6) Tinne Vilhelmson Silfvén, Sverige, Don Auriello 76,148
22) Emilie Nyreröd, Sverige, Miata 69,384
Patrik Kittel/Deja ret

Reining semifinal: 1) Verena Klein, Tyskland, Olena Joe Cody 216,00 2) Douglas Allen, Storbritannien, Hangten Shiner 215,50 3) Johan Fridberger, Sverige, Mega Jac Dance 213,50
12) Helene Hokkanen, Sverige, Katy Bugs Twist 205,50 16) Anders JOsefsson, Svrige, AR Easy Jessie Whiz 200,00

FREDAG 14 augusti
CICO*** totalt efter dressyr, banhoppning, terräng: 1) Ingrid Klimke, Tyskland, FRH Escada JS 32,10 2) Ingrid Klimke, Tyskland, Horseware Hale Bob 37,00 3) Sandra Auffarth, Tyskland, Opgun Louvo 37,20 19) Ludwig Svennerstål, Sverige, King Bob 57,90 25) Sara Algotsson Ostholt, Sverige, Reality 82,90 30) Johan Lundin, Sverigee, Johnny Cash 98,50
Louise Svensson Jähde/Wieloch´s Utah Sun elim
CICO*** nationstävling totalt: 1) Tyskland 120,50 2) Nya Zeeland 126,80  3) Storbritannien 170,40 4) USA 192,90 5) Irland 193,40 6) Australien 199,30 7) Sverige 239,30

Reining nationstävling: 1) Italien 658 2) Tyskland 656 3) Nederländerna 644 10) Sverige 614
Reining individuellt nationstävlingen: 1) Giovanni Masi de vargas, Italien, Dance Little Spook 221,50 1) Grischa Ludwig, Tyskland, Shine My Gun 221,50 3) Francesco Martinotti, Italien Rambo Bo Sum 219,50
26)Anders Josefsson, Sverige, AR Easy Jessie Whiz 207,50 31) Johan Fridberger, Sverige, Mega Jac Dance 205,50 33) Helene Hokkanen, Sverige, Katy Bugs Twist 201,00 36) Conny Nilsson, Sverige, Gunners Litl Hotshot 196,00

TORSDAG 13 augusti

Nationstävling dressyr Grand Prix: 1) Nederländerna 235,629% 2) Storbritannien 234,229 3) Tyskland 230,914 4) Spanien 222,486 5) Sverige 221,557 (Emilie Nyreröd/Miata 71,829, Minna Telde/Santana 68,714, Tinne Vilhelmson Silfvén/Don Auriello 75,157, Patrik Kittel/Deja 74,571) 6) Frankrike 212,757

Grand Prix individuellt: 1) Charlotte Dujardin, Storbritannien, Valegro 83,029 2) Edward Gal, Nederländerna, Glock´s Undercover NOP 82,229 3) Kristina Bröring-Sprehe, Tyskland, Desperados FRH 79,743

12) Tinne Vilhelmson Silfvén, Sverige, Don Auriello 75,157 14) Patrik Kittel, Sverige, Deja 74,571 20) Emilie Nyreröd, Sverige, Miata 71,829 41) Minna Telde, Sverige, Santana 68,714

CICO*** nationstävling fälttävlan, delresultat efter dressyr och banhoppning: 1) Ingrid Klimke, Tyskland, FRH Escada JS 32,10 2) Holly Woodhead, Storbritannien, DHI Lupison 34,30 3) Andrew Hoy, Australien, Cheeky calimbo 34,50 16) Louise Svensson Jähde, Sverige, Wieloch´s Utah Sun 45,10 23) Sara Algotsson Ostholt, Sverige, Reality 48,90 26) Ludwig Svennerstål, Sverige, King Bob 49,90 39) Johan Lundin, Sverige, Johnny Cash 64,50

CICO*** nationstävling, delresultat efter dressyr och banhoppning: 1) Tyskland 118,10 2) Nya Zeeland 121,20 3) Storbritannien 123,60 4) Sverige 143,90 5) USA 148,90 6) Australien 155,30



CICO*** ställning dressyr: 1) Ingrid Klimle, Tyskland, FRH Escada JS 32,10 2) Sandra Auffarth, Tyskland, Opgun Louvo 33,20 3) Holly Woodhead, Storbritannien, DHI Lupison 34,30 5) Sara Algotsson Ostholt, Sverige, Reality 35,90 24) Louise Svensson Jähde, Sverige, Wieloch´s Utah Sun 45,10 36) Ludwig Svennerstål, Sverige, King Bob 49,90 40) Johan Lundin, Sverige, Johnny Cash 53,50
Ställning nationstävlingen efter dressyr: 1) Tyskland 110,10 2) Storbritannien 118,60 3) Nya Zeeland 121,20 4) Australien 128,30 5) Sverige 130,90 6) Nederländerna 137,80

ONSDAG 12 augusti

Grand Prix efter dag 1, delresultat: 1) Diedrik van Silfhout, Holland, Arlando NOP 75,814 2) Fiona Bigwood, Storbritannine, Atterupgaards Orthilia 75,800 3) Jessica von Bredow-Werndl, Tyskland, Unee BB 75,200 6) Emilie Nyreröd, Sverige, Miata 71,829 14) Minna Telde, Sverige, Santana 68,714
Ställning nationstävlingen, delresultat: 1) Tyskland 149,986 2) Nederländerna 148,214 3) Storbritannien 145,743 4) Sverige 140,543 5) Belgien 140,286 6) Spanien 140,114


Senast uppdaterad: 2015-08-30
FEI_EuropeanChampAachen_logo_Germany_grad_cmyk

Arrangörens hemsida

11-23 augusti 2015
Och över alltihop bevakar TV varje rörelse på banan

TV-tider

SVT och FEI TV
Pressträff med Sylve Söderstrand efter klassen

Media/Biografier

Biographies
logoequilounge

Swedish Equilounge

Läs mer om mötesplatsen

Annons