EM i hoppning

2017 Göteborg, Sverige

Nationstävling
1) Irland 12,11 fel
2) Sverige 18,21 (Peder Fredricson/H&M All In 0+0+0 fel, Henrik von Eckermann/Mary Lou 9,19+1+1, Douglas Lindelöw/Zacramento, Malin Baryard Johnsson/H&M Cue Channa 5,05+0+wdr)
3) Schweiz 20,15

Individuellt
1) Peder Fredricson, Sverige, H&M All In 0+0+0+0+4=4 fel
2) Harrie Smolders, Nederländerna, Don VHP Z 4,52+1+0+0+0=5,52
3) Cian O'Connor, Irland, Good Luck 2,25+0+0+0+4=6,25
21) Henrik von Eckermann, Sverige, Mary Lou 9,19+1+1+8

27) Douglas Lindelöw, Sverige, Zacramento 2,16+4+9
48) Malin Baryard Johnsson/H&M Cue Channa 5,05+0+wdr

2015 Aachen, Tyskland

Nationshoppning
1) Nederländerna 8,82
2) Tysland 12,40
3) Schweiz 18,23 4) Storbritannien 18,99 5) Frankrike 21,70 6) Spanien 25,58 7) Irland 25,96 8) Ukraina 32,03
9
) Sverige 44,30
10) Danmark 47,27

Indviduellt
1) Jeroen Dubbeldam, Nederländerna, SFN Zenith N.O.P.  3,68,
2) Gregory Wathelet, Belgien, Conrad de Hus 5,04
3) Simon Delestre, Frankrike, Ryan des Hayettes 7,67,
19) Henrik von Eckermann, Cantinero, 19,08
20) Douglas Lindelöw, Casello, 19,84
48) Malin Baryard Johnsson, Sverige, H&M Tornesch 27,95
66) Helena Persson, Sverige, Bonzai H 17,27

2013 Herning, Danmark

Nationstävling
1) Storbritannien 12,18 fel
2) Tyskland 12,77
3) Sverige 13,44 (Jens Fredricson/Lunatic, Angelica Augustsson/Mic Mac du Tillard, Henrik von Eckermann/Gotha FRH, Rolf-Göran Bengtsson/Casall Ask
4) Frankrike 15,14
5) Schweiz 17,45
6) Holland 22,61

 

Individuell final
 1) Roger Yves Bost, Frankrike, Castle Forbes Myrtille Paulois 1,58 fel
2) Ben Maher, Storbritannien, Cella 4
3) Scott Brash, Storbritannien, Hello Sanctos 6,72
4) Rolf-Göran Bengtsson, Sverige, Casall Ask 9,63
5) Daniel Deusser, Tyskland, Cornet d'Amour 11,01
6) Ludger Beerbaum, Tyskland, Chiara 11,34
27) Henrik von Eckermann, Sverige, Gotha FRH 10,52
61) Jens Fredricson, Sverige, Lunatic 21,29
76) Angelica Augustsson, Sverige, Mic Mac du Tillard 51,16

2011 Madrid, Spanien

Nationstävling:
1) Tyskland 10,41
2) Frankrike 15,95
3) Storbritannien 22,46
4) Holland 23,42
5) Sverige 34,74
6) Schweiz 40,66

Individuellt:
1) Rolf-Göran Bengtsson, Sverige, Ninja La Silla 6,77
2) Carsten-Otto Nagel, Tyskland, Corradina 8,69
3) Nick Skelton, Storbritannien, Carlo 9,04
5) Henrik von Eckermann, Sverige, Coupe de Coeur 10,24
22) Malin Baryard-Johnsson, Sverige, H&M Tornesch 22,93
Angelica Augustsson, Sverige, Mic mac du Tillard 18,73, avstod start i finalen

2009 Windsor, Storbritannien

Nationstävling
1) Schweiz 3,66+16+8 27,66
2) Italien 7,00+12+12 31,00
3) Tyskland 7,75+12+12 31,75
4) Holland 3,96+12+17 32,96
5) Frankrike 4,71+20+9 33,71
6) Storbritannien 11,26+6+18 35,26
7) Irland 5,86+22+8 35,86
8) Sverige 11,62+17+17 45,62 (Helena Lundbäck/Madick 10,03+4+4, Svante Johansson/Saint Amour 3,70+12+8, Henrik von Eckermann/Montender 5,26+5+25, Rolf-Göran Bengtsson/Ninja La Silla 2,66+8+5)
 
Individuellt
1) Kevin Staut, Frankrike, Kraque Boom Bois Margot 9,42
2) Carsten-Otto Nagel, Tyskland, Corradina 9,64
3) Albert Zoer, Holland, Oki Doki 11,18
4) Cameron Hanley, Irland, SIEC Livello 11,83
5) Thomas Mühlbauer, Tyskland, Asti Sumante 15,43
6) Daniel Etter, Schweiz, Peu a Peu 15,54
7) Rolf-Göran Bengtsson, Sverige, Ninja La Silla 15,66
27) Helena Lundbäck, Sverige, Madick 18,03
34) Svante Johansson, Sverige, Saint Amour 23,70
48) Henrik von Eckermann, Sverige, Montender 35,26


2007 Mannheim, Tyskland 

LAG
1) Holland 7,37 (7,37+0+0)
(Vincent Voorn/Audi´s Alpapillon-Armanie 2,01+0+0, Jeroen Dubbeldam/BMC Up and Down 2,01+0+0, Albert Zoer/Okidoki 7,08+0+0, Gerco Schröder(Eurocommerce Berlin 3,12+0+8)
2) Tyskland 9,18 (5,18+0+4)
(Markus Ehning/Noltes Küchengirl 44,76+elim+elim, Christian Ahlmann/Cöster 2,53+0+4, Meredith Michaels-Beerbaum/Shutterlfy 1,54+0+0, Ludger Beerbaum/Goldfever 1,11+0+0)
3) Storbritannien 15,43 (9,43+01+5)
(Michael Whitaker/Suncal Portofino 2,89+4+13, David McPherson/Pilgrim II 3,05+0+4, Ellen Whitaker/Locarno 3,49+0+1, John Whitaker/Peppermill 4,98+1+0)
4) Schweiz 18,13 (7,13+1+10)
(Christina Liebherr/LB No Mercy 0+0+0, Niklaus Schurtenberger/Cantus 4,15+1+5, Werner Muff/Plot Blue 4,38+4+5, Pius Schwizer/Nobless 2,98+0+8)
5) Sverige 19,65 (13,65+1+5)
(Rolf-Göran Bengtsson/Ninja La Silla 12,71+0+0, Lotta Schultz/Calibra II 6,22+08+9, Helena Lundbäck/Madick 2,55+1+4, Royne Zetterman/Isaac 4,88+0+1)
6) Norge 22,26 (16,26+1+5)
(Stein Endresen/Le Beau 7,19+0+0, Morten Djupvik/Bessemeinds Casino 3,55+0+0, Geir Gulliksen/L´Espoir 5,57+5+18, Tony Andre Hansen/Camiro 7,14+1+5)


Individuellt
1) Meredith Michaels-Beerbaum, Tyskland, Shutterfly 1,54+0+0+0+0
2) Jos Lansink, Belgien, Al-Kaheel Cavalor Cumano 2,42+0+0+0+1
3) Ludger Beerbaum, Tyskland, Goldfever 1,11+0+0+4+0
4) Albert Zoer, Holland, Okidoki 7,08+0+0+0+0
5) John Whitaker, Storbritannien, Peppermill 4,98+1+0+0+4
6) Jeroen Dubbeldam, Holland, BMC Up and Down 2,24+0+0+4+4
11) Royne Zetterman, Sverige, Isaac 4,88+0+1+4+5
15) Helena Lundbäck, Sverige, Madick 2,55+1+4+0+17
32) Rolf-Göran Bengtsson, Sverige, Ninja La Silla 12,71+0+0
46) Lotta Schultz, Sverige, Calibra II 6,22+8+9

2005 San Patrignano, Italien

LAG
1) Tyskland 18, (6+4+8)
Marco Kutscher/Montender, 3,79+0+0, Christina Ahlmann/ Coster, 2,21+0+4, Meredtih Michaels- Beerbaum/ Chekmate, 4,81+8+4, Marcus Ehning/ Gitania, 0+4+12
2) Schweiz 34,32  (18,42+8+8)
Markus Fuchs/ La Toya III, 10,73+16+4, Christina Liebherr/ LB No Mercy, 8,69+0+0, Fabio Crotta/ Madame Pompadour M, 3,39+4+8, Steve Geurdat/ Isovlas Pialotta, 6,34+4+4
3) Holland, 35,76, (7,76+16+12)
Jeroen Dubbeldam/ BMC Nassau, 3,62+4+0, Yves Houtackers/ Gran Corrado, 8,43+20+16, Leon Thijssen/ Nairobi, 2,33+4+12, Gerco Schröder/ Eurocommerce Monaco, 1,81+8+0
4) Italien 50,78 (14,78+20+16)
5) Belgien 54,04 (14.04+16+24)
6) Storbritannien 58,03 (12,03+28+18)
8) Sverige 77,75 (13,75+28-36)
Malin Baryard- Johnsson/ Butterfly Flip 8,15+bröt, Maria Gretzer/Spender S, 16,1+12+20, Peder Fredricson/ H&M Magic Bengtsson, 3,38+ 16+4, Rolf-Göran Bengtsson/ Mac Kinley, 2,22+0+12

INDIVIDUELLT
1) Marco Kutcher/ Montender, GER, 7,79 (3,79+0+4)
2) Christina Liebherr/ LB No Mercy, SUI, 8,69 (8,69+0+0)
3) Jeroen Dubbeldam/ BMC Nassau, NED, 11,62 (3,62+4+4)
4) Jos lansink/ Cavalor Cumano, BEL, 13,34 (1,34+8+4)
5) Christina Ahlmann/ Coster, GER, 14,21 ( 2,21+4+8)
6) Juan Carlos Garcia/ Loro Piana Albin III, 14,75 ( 2,75+ 12+0)
15) Peder Fredricson/ H&M Magic Bengtsson, 31,38 (3,38,+20+8)
24) Rolf-Göran Bengtsson/ Mac Kinley, 14,22 (2,22+12)
43) Maria Gretzer/ Spender S, 48,1 (16,1+32+)
59) Malin Baryard Johnsson/Butterfly Flip 8,15- elim

2003 Donaueschingen, Tyskland

LAG
1) Tyskland 7,15+0+8 15,15
(Marcus Ehning/For Pleasure 00,1+0+4) Christian Ahlmann/Cöster 3,55+4+0, Otto Becker/Dobel´s Cento 3,73+0+4, Ludger Beerbaum/Goldfever 3,59+0+4)
2) Frankrike 9,30+0+16 25,30
(Eric Levallois/Diamant de Semilly 3,44+8+8, Reynald Angot/Tialoc M 4,20+0+8, Michel Hecart/Quilano de Kalvarie 3,44+0+4, Michel Robert/Galet d´Auzay 2,42+0+4)
3) Schweiz 9,86+14+5 28,86
(Willi Melliger/Gold du Talus 5,55+16+16, Beat Mändli/Pozitano 0,48+5+0, Steve Guerdat/Tepic La Silla 4,54+0+0, Markus Fuchs/Tinka´s Boy 4,84+9+5)
4) Belgien 23,14+5+6 34,14
5) Irland 14,79+8+12 34,79
6) Italien 14,14+20+5 39,14
7) Sverige 8,88+13+20 41,88
(Peter Eriksson/VDL Cardento 4,21+1+13, Royne Zetterman/Richmond Park 7,31+12+8, Helena Lundbäck/Mynta 4,18+13+4, Malin Baryard/H&M Butterfly Flip 0,49+0+8)

INDIVIDUELLT
1. Christian Ahlmann, Tyskland, Cöster 3,55+4+0+4+0 11.55
2. Ludger Beerbaum, Tyskland, Goldfever 3,59+0+4+4+0 11.59
3. Marcus Ehning, Tyskland, For Pleasure 0,01+0+4+8+0 12.01
4. Ludo Philippaerts, Belgien, Parco2,21+0+5+0+5 12.21
5. Malin Baryard, Sverige, H&M Butterfly Flip 0,49+0+8+0+4 12.49
6. Steve Guerdat, Schweiz, Tepic La Silla 4,54+0+0+4+4 12.54
14. Peter Eriksson, Sverige, VDL Cardento 4,21+1+13+0+1 19.21

2001 Arnhem, Holland

LAG
1. Irland
Kevin Babington-Carling King 2,71+4+17
Jessica Kurten-Chesney-Bonita 6,23+4+4
Peter Charles-Traxdata Corrado 6,83+11+4
Dermott Lennon-Liscalgot 5,10+4+0) 34,04
2. Sverige
Malin Baryard-H&M Butterfly Flip 6,32+4+8
Helena Lundbäck-Utfors Mynta 6,13+12+4
Rolf-Göran Bengtsson-Isovlas Pialotta 7,81+4+0
Peter Eriksson-VDL Cardento 1,74+9+0) 35,19
3. Tyskland
Sören von Rönne-Chandra 1,19+8+4
Otto Becker-Dobels Cento 4,49+8+8
Lars Nieberg-Esprit FRH 13,20+8+8
Ludger Beerbaum-Gladdys S 0,07+4+4) 41,75

INDIVIDUELLT
1. Ludger Beerbaum, Tyskland, Gladdys S 0,07+8+0 8,07
2. Ludo Philippaerts, Belgien, Verelst Otterongo 2,19+12+0 14,19
3. Rolf-Göran Bengtsson, Sverige, Isovlas Pialotta 7,81+4+4 15,81
4. Markus Fuchs, Schweiz, Tinka´s Boy 9,77+8+0 17,77
5. Jos Lansink, Belgien, AK caridor Z 6,82+8+4 18,82
6. Dermott Lennon, Irland, Liscalgot 5,10+4+10 19,10
8. Malin Baryard, Sverige, H&M Butterfly Flip 6,32+12+4 22,32
14. Peter Eriksson, Sverige, VDL Cardento 1,74+9+17 27,74
24. Helena Lundbäck, Sverige, Utfors Mynta 6,13+16+NS

1999 Hickstead, England

LAG
1. Tyskland 24,13 fel
Carsten-Otto Nagel- L?Eperon 3,33-12-4
Meredith Michaels- Beerbau- Sprehe Stella 4,59- 0- 0
Marcus Ehning- For Pleasure 0,91-4-0
Ludger Beerbaum- Champion du Lys 3,89- 8- 4
2. Schweiz 25,91 fel
Lesley Mc Naught- Dulf 7,04- 4- 0,25
Markus Fuchs- Tinka?s Boy 2,81- 4- 4
Beat Mändli- Pozitano 4,64- 0- 0
Willi Melliger- Calvaro 005 6,21- 4- 4
3. Holland 29,13 fel
Emile Hendriz- RBG Finesse 9,48- 12- 4
Jeroen Dubbeldam- V&L De Sjiem 2,12- 4- 4
Jan Tops- Montemorelos la Silla 6,26- 4- 0
Jos Lansink- Nissan Carthago Z 4,75- 0- 4
4. Storbritannien 29, 56 fel
5.Frankrike 33, 51 fel
6. Sverige
Peter Eriksson- Flyinge Elektro 6,47- 12- 12
Rolf-Göran Bengtsson- Opstalan?s Roofs 3,73- 4- 16
Helena Lundbäck-Mynta 15,45- 12- 4
Maria Gretzer 0,44- 4- 4

INDIVIDUELLT
1. Alexandra Ledermann FRA- Rochet M 5,10-0-0-0-4,5= 9,6 fel
2. Markus Fuchs SUI- Tinka?s Boy 2,81- 4- 4- 0,5- 0= 11,31 fel
3. Lesley Mc Naught SUI- Dulf 7, 04- 4-0,25-1-0= 12,29 fel
4. Michel Robert FRA- Auleto 0-4-0-4,75-4= 12,75 fel
5. Marcus Ehning GER- For Pleasure 0,91-4-0-8-0= 12,91 fel
6. Geoff Billington GBR- Virtual Village It?s Otto 6,23-0-0-4-4=
14,23 fel
12. Maria Gretzer SWE- Feliciano 823 0,44-4-4-8-4=20,44 fel
Ej till individuell final endast laghoppningsresultat:
29. Rolf-Göran Bengtsson SWE- Opstalan?s Roofs
3,73-4-16=23,73 
40. Peter Eriksson SWE- Flyinge Elektro 6, 47-12-12= 30,47 
41. Helena Lundbäck SWE- Mynta 15,45-12-4= 31,45 

1997 Mannheim, Tyskland

LAG
1. Tyskland 15,75 fel
Lars Nieberg-For Pleasure 4-4
Markus Beerbaum-Lady Weingard 0-0
Markus Merschformann-Ballerina 4-4
Ludger Beerbaum-Sprehe Ratina Z 0-0
2. Holland 21,61
Emile Hendrix-Ten Cate Finesse 0-0
Bert Romp-Burg´s Mr Blue 0-4
Jan Tops-Top Gun La Silla 0-8
Jos Lansink-Nissan Calvaro Z 4-0
3. Storbritannien 34,86
Michael Whitaker-Virtual Village Ashley 8-4,25
Geoff Billington-Virtual Village It´s Otto 4-0
Robert Smith-Senator Tees Hanauer 4-0
John Whitaker-Virtual Village Welham 8-3
4. Frankrike 46,89
5. Irland 48,83
6. Schweiz 50,05
10. Sverige 93,89
Malin Baryard-Hennes & Mauritz Corrmint 9,5-1,75
Royne Zetterman-Vera utesluten
Jens Fredricson-Rastell 13,5-17,25
Maria Gretzer-Feliciano 12,75-12

INDIVIDUELLT
1. Ludger Beerbaum GER-Sprehe Ratina Z 0 fel
2. Hugo Simon AUT-E.T. FRH 4,35
3. Willi Melliger SUI-Calvaro V 12,20
4. Lars Nieberg GER-For Pleasure 13,67
5. Markus Beerbaum GER-Lady Weingard 14,72
6. Leslie McNaught-Mändli SUI-Dulf 14,90
21. Malin Baryard SWE-Hennes & Mauritz Corrmint 19,36
33. Maria Gretzer SWE-Feliciano 33,48
45. Jens Fredricson SWE-Rastell 49,04
49. Royne Zetterman SWE-Vera utgått efter första omgången

1995 St Gallen, Schweiz

Pga skyfall var tävlingen en hårsmån från att ställas in. Tävlingen kom så småningom igång, men den första tidshoppningen ströks. EM omfattade därför två rundor i nationshoppningen och den individuella finalen i två omgångar. Tyska laget lämnade tävlingen i protest över de dåliga förhållandena, ingen tysk ryttare kom därmed till start.

LAG
1. Schweiz 8 fel
Willi Melliger-Calvaro 4-0
Lesley McNaught-Mändli-Doenhoff 0-0
Stefan Lauger-Baby Network Escado 8,5-0
Thomas Fuchs-Major AC Folien 4-8
2. Storbritannien 12
Nick Skelton-Everest Dollar Girl 8-8
Michael Whitaker-Everest Two Step 0-4
Alison Bradley-Endeavour 0-0
John Whitaker-Everest Welham 4-4
3. Frankrike 16 fel i grundomgången, 0/107,74 i omhoppningen
Hervé Godignon-Unic du Perchis 4-4, 0/36,51
Jean Maurice Bonneau-Pironniere 12-4, 0/39,71
Alexandra Ledermann-Rochet 0-12, 4/37,92
Roger-Yves Bost-Souviens Toi III Equus 0-4,0/31,52
4. Irland 16 fel i grundomgången, 0/111,44 i omhoppningen
5. Belgien 16,5
6. Holland 24
7. Sverige 28
Peter Eriksson-Robin Z 0-8
Rolf-Göran Bengtsson-Paradiso 8-0
Rigmor Arvidsson-Ard Lulu 12-4
Maria Gretzer-Marcoville 12,25-4

INDIVIDUELLT 
1. Peter Charles IRL-La Ina 0-0-4-4=8 fel, 4/49,831 i omh
2. Michael Whitaker GBR-Everest Two Step 0-4-0-4=8 fel, 4/50,971 i omh
3. Willi Melliger SUI-Calvaro 4-0-8-0=12 fel, 0/48,132 i omh
4. Jan Tops HOL-Top Gun La Silla 0-4-0-8=12 fel, 4/46,922 i omh
5. John Whitaker GBR-Everest Welham 4-4-4-0=12 fel, 8/47,992 i omh
6. Ludo Phillippaerts BEL-Trudo King Darco 4-4-4-4=16
8. Peter Eriksson SWE-Robin Z 0-8-4-8=20
15. Rolf-Göran Bengtsson SWE-Paradiso 8-0-8-16=32
23. Rigmor Arvidsson SWE-Ard Lulu 12-4
31. Maria Gretzer SWE-Marcoville 12,25-4

1993 Gijon, Spanien

54 ryttare från 11 nationer, 9 lag - Inget svenskt deltagande

LAG
1. Schweiz 19,23 fel
Willi Melliger-Quinta C 0,58+4+0
Lesley McNaught-Mändli-Pirol IV 4,27+4+0
Stefan Lauber-Lugana II 4,18+4+0
Thomas Fuchs-Dylano 2,47 +4+4
2. Storbritannien 21,15 fel
Nick Skelton-Everest Dollar Girl 1,96+0+4
Michael Whitaker-Everest Midnight Madness 1,33+4+0
Mark Amstrong-Corella 15,38+4+8
John Whitaker-Everest Gammon 5,86+4+0
3. Frankrike 29,88 fel
Hubert Bourdy-San Patrignano Razzia 12,19+8+4
Michel Robert-Miss San Patrignano 4,91+0+0
Hervé Godignon-Twist du Valon 5,42+8+8
Eric Navet-Waiti Quito de Baussy 3,55+0+4
4. Tyskland 31,96 fel
5. Holland 36,57
6. Österrike 51,38 fel

INDIVIDUELLT
1. Willi Melliger SUI-Quinta C 8,83 fel
2. Michel Robert FRA-Miss San Patrignano 8,91
3. Michael Whitaker GBR-Everest Midnight Madness 9,33
4. Stefan Lauber SUI-Lugana II 12,185. Hugo Simon AUT-Apricot D 14
6. Roelof Bril SUI-Bollworms Let's Go 15,58

1991 La Baule, Frankrike

47 ryttare från 14 nationer, 11 lag

LAG
1. Holland 29,87 fel
Piet Raymakers-Ratina 2 2,11+4+0
Jan Tops-Top Gun La Scilla 11,15+4+0
Emile Hendrix-Optiebeurs Aldato 15,66+0+12
Jos Lansink-Optiebeurs Egano 4,61+4+4
2. Storbritannien 34,16 fel
Nick Skelton-Phoenix Park 5,55+0,25+12
Michael Whitaker-Henderson Mon Santa 21,47+8+0,25
David Broome-Lannegan 12,11+4+4
John Whitaker-Henderson Milton 0+4+4
3. Schweiz 37,39 fel
Willi Melliger-Quinta 1,68+4+8
Markus Fuchs-Shandor 6,77+0+8
Rudolf Letter-Nascon Cartier 17,30+44+4
Thomas Fuchs-Dollar Girl 4,94+4+4
4. Frankrike 38,27 fel
5. Tyskland 45,34
6. Spanien 71,08
9. Sverige 104,88
Peter Eriksson-Moritz 8,35+8+8
Ulrika Bidegård-Couman 25,1+4,75+18,25
Maria Gretzer-Marcoville 26,84+4,25+4
Åke Hultberg-Heatwave 24,18+24+25,75

INDIVIDUELLT
1. Eric Navet FRA-Waiti Quito de Baussy 12,22
2. Franke Sloothaak GER-Optiebeurs Walzerkönig 16,59
3. Jos Lansink HOL-Optiebeurs Egano 16,61
4. Piet Raymakers HOL-Ratina Z 18,36
5. John Whitaker GBR-Henderson Milton 20
6. Hervé Godignon FRA-Akai Quidam de Revel 20,23
22.Peter Eriksson-Moritz
26.Maria Gretzer-Marcoville
34. Ulrika Bidegård-Chouman
44.Åke Hultberg-Heatwave

1989 Rotterdam, Holland

13 nationer, 8 lag, 40 ryttare

LAG
1. Storbritannien 20,35 fel
Nick Skelton-Burmah Apollo
Michael Whitaker-Next Monsanta
Joe Turi-Country Classics Kruger
John Whitaker-Next Milton
2. Frankrike 33,41 fel
Hervé Godignon-Moët & Chandon La Belletière
Philippe Rozier-Oscar Minotière Malésan
Michel Robert-Pequignet Lafayette
Pierre Durand-Jappeloup de Luze
3. Schweiz 35,86 fel
Walter Gabathuler-Moët & Chandon The Swan
Markus Fuchs-Moët & Chandon Shandor
Willi Melliger-Moët & Chandon Corso
Thomas Fuchs-Moët & Chandon Dollar Girl
4. Holland 38,96 fel
5. Västtyskland 39,11
6. Belgien 45,97

INDIVIDUELLT
1. John Whitaker GBR-Next Milton 8,5 fel
2. Michael Whitaker GBR-Next Monsanta 9,03 fel
3. Jos Lansink HOL-Optiebeurs Felix 13
4. Karsten Huck FRG-Nepomuk 14,92
5. Franke Sloothaak FRG-Watzerkönig 15,28
6. Pierre Durand FRA-Jappeloup de Luze 15,31

1987 St Gallen, Schweiz

14 nationer, 9 lag, 44 ryttare

LAG
1. Storbritannien 10,32 fel
Nick Skelton-Raffles Apollo
Michael Whitaker-Next Amanda
Malcolm Pyrah-Towerlands Anglezarke
John Whitaker-Next Milton
2. Frankrike 35,43
Philippe Rozier-Jiva Malesan
Pierre Durand-Jappeloup de Luze
Frédéric Cottier-Flambeau
Michel Robert-Pequignet Lafayette
3. Schweiz 45,01 fel
Philippe Guerdat-Lanciano V
Markus Fuchs-Shandor II
Walter Gabathuler-The Swan
Willi Melliger-Malesan Bordeau Corso
4. Holland 65,48 fel
5. Västtyskland 67,79 fel
6. Österrike 68,37 fel
9. Sverige startade ej i andra omgången
Hans Lundbäck-Akrobat
Agneta Dahlgren-Ryans Flight
Peter Eriksson-JFB Zorro
Lena Nilsson-Alert

INDIVIDUELLT
1. Pierre Durand FRA-Jappeloup de Luze 4,75 fel
2. John Whitaker GBR-Next Milton 6,31
3. Nick Skelton GBR-Raffles Apollo 12,92
4. Thomas Frühmann SUI-Porter 15,78
5. Malcolm Pyrah GBR-Towerlands Anglezarke 17,9
6. Wout Jan van der Schans HOL-Olympic Treffer 23,49
Hans Lundbäck-Akrobat utgått
Agneta Dahlgren-Ryans Flight utgått
Peter Eriksson-JFB Zorro utgått
Lena Nilsson-Alert utgått

1985 Dinard, Frankrike

14 nationer, 8 lag, 39 ryttare

LAG
1. Storbritannien 21,56 fel
John Whitaker-Hopscotch
Michael Whitaker-Warren Point
Nick Skelton-Everest St James
Malcolm Pyrah-Towerlands Anglezarke
2. Schweiz 42,08 fel
Heidi Robbiani-Jessica V
Willi Melliger-Beethoven II
Philippe Guerdat-Pybalia
Walter Gabathuler-The Swan
3. Västtyskland 44,75 fel
Paul Schockemöhle-Deister
Peter Luther-Livius
Michael Rüping-Silbersee
Franke Sloothaak-Walido

INDIVIDUELLT
1. Paul Schockemöhle FRG-Deister 15,06 fel
2. Heidi Robbiani SUI-Jessica V 16,29
3. John Whitaker GBR-Hopscotch 17,71

1983 Hickstead, Storbritannien

12 nationer, 11 lag, 39 ryttare

LAG
1. Schweiz 12,19 fel
Walter Gabathuler-Beethoven II
Willi Melliger-Van Gogh
Thomas Fuchs-Willora Swiss
Heidi Robbiani-Jessica V
2. Storbritannien 21,89 fel
Malcom Pyrah-Towerlands Anglezarke
John Whitaker-Ryan's Son
David Broome-Mr Ross
Harvey Smith-Sanyo Olympic Video
3. Västtyskland 24,32 fel
Paul Schockemöhle-Deister
Michael Rüping-Caletto
Achaz von Buchwaldt-Wendy
Gerd Wiltfang-Goldika
9. Sverige 72,84 fel
Peter Eriksson-Imperator
Knut-Axel Nordenbeldt-Wait and See
Hans Lunbäck-Sudden Change
Leif Nilsson-TRIO Irco Marco

INDIVIDUELLT
1. Paul Schockemöhle FRG-Deister 2,49 fel
2. John Whitaker GBR-Ryan's Son 9,27
3. Frédéric Cottier FRA-Flambeau C 13,18
18.Hans Lundbäck-Sudden Change 43,51
Ej kvalade till sista omgången:
23.Leif Nilsson-TRIO Irco Marco
38.Peter Eriksson-Imperator
42.Knut-Axel Nordenbeldt-Wait and See

1981 München, Västtyskland

13 nationer, 9 lag, 41 ryttare

LAG
1. Västtyskland 11,86 fel
Paul Schockemöhle-Deister
Peter Luther-Livius
Gerd Wiltfang-Roman
Norbert Koof-Fire
2. Schweiz 21.86 fel
Bruno Candrian-Van Gogh
Walter Gabathuler-Harley
Thomas Fuchs-Willora Carpets
Willi Melliger-Trumpf Buur
3. Holland 26,35
Emiel Hendrix-Livius
Johan Heins-Larramy
Henk Nooren-Opstalan II
Rob Ehrens-Koh-I-Noor

INDIVIDUELLT
1. Paul Schockemöhle FRG-Deister 0 fel
2. Malcolm Pyrah GBR-Towerlands Anglezarke 2,03
3. Bruno Candrian SUI-Van Gogh 5,24

1979 Rotterdam, Holland

15 nationer, 10 lag, 47 ryttare

LAG
1. Storbritannien 24,70 fel
Derek Ricketts-Hydrophane Coldstream
Caroline Bradley-Tigre
David Broome-Queensway Big Q
Malcolm Pyrah-Law Court
2. Västtyskland 30,95 fel
Gerd Wiltfang-Roman
Paul Schockemöhle-Deister
Peter Luther-Livius
Heinrich-Wilhelm Johannsmann-Sarto
3. Irland 34,10 fel
Eddie Macken-Carroll's Boomerang
Con Power-Rockbarton
Gerry Mullins-Ballinderry
John Roche-Maigh Cuillin
8. Sverige 113,50 fel
Leif Holgersson-Copperfield
Leif Nilsson-Fayer Rex
Jan-Olof Wannius-Tredje Mannen

INDIVIDUELLT
1. Gerd Wiltfang FRG-Roman 8,95 fel
2. Paul Schockemöhle FRG-Deister 9,10
3. Hugo Simon AUT-Gladstone 10,85
18.Jan-Olof Wannius-Tredje Mannen 39,20
28.Leif Nilsson-Fayer Rex 50,45
40.Leif Holgersson-Copperfield 57,85
47.Åke Hultberg-Pagos utgått i första omg

1977 Wien, Österrike

11 nationer, 9 lag, 39 ryttare

LAG
1. Holland 20 fel
Johan Heins-Seven Valleys
Henk Nooren-Pluco
Anton Ebben-Jumbo Design
Harry Wouters van der Oudenweyer-Salerno
2. Storbritannien 20,25 fel
David Broome-Philco
Debbie Johnsey-Moxy
Derek Ricketts-Hydrophane Coldstream
Harvey Smith-Olympic Star
3. Västtyskland 36 fel
Paul Schockemöhle-Agent
Norbert Koof-Minister
Gerd Wiltfang-Davos
Lutz Merkel-Salvaro

INDIVIDUELLT
1. Johan Heins HOL-Seven Valleys 8 + 4 fel 51,40 sek
2. Eddie Macken IRL-Kerrygold 8+4/51,50 sek
3. Anton Ebben HOL-Jumbo Design 9

1975 München, Västtyskland

8 nationer, 6 lag, 26 ryttare

LAG
1. Västtyskland 35,50 fel
Alwin Schockemöhle-Warwick
Hartwig Steenken-Erle
Sönke Sönksen-Kwept
Hendrik Snoek-Rasputin
2. Schweiz 94 fel
Paul Weier-Wulf
Walter Gabathuler-Butterfly
Bruno Candrian-Golden Shuttle
Jurg Friedli-Firebird
3. Frankrike 97 fel
Marcel Rozier-Bayard de Maupas
Gilles Bertrand de Balanda-Bearn
Michel Roche-Un Espoir
Hubert Parot-Rivage

INDIVIDUELLT
1. Alwin Schockemöhle FRG-Warwick 4,5 fel
2. Hartwig Steenken FRG-Erle 15,50
3. Sönke Sönksen FRG-Kwept 15,50

INDIVIDUELLT HERRAR

1973 Hickstead, Storbritannien

11 nationer, 17 ryttare
1. Paddy McMahon GBR-Pennwood Forge Mill 7,50 fel
2. Alwin Schockemöhle FRG-Rex the Robber o Weiler 14
3. Hubert Parot FRA-Tic o Port Royal 15

1971 Aachen FRG

13 nationer, 24 nationer
1. Hartwig Steenken FRG-Simona o Kosmos 11,50 poäng
2. Harvey Smith GBR-Evan Jones o Mattie Brown 13,50
3. Paul Weier SUI-Wulf o Donauschwalbe 14
13.Åke Hultberg SWE-El Vis

1969 Hickstead, Storbritannien

6 nationer, 11 ryttare
1. David Broome GBR-Mister Softee o Top of the Morning 6 poäng
2. Alwin Schockemöhle FRG-Donald Rex o Wimpel 6
3. Hans Günter Winkler FRG-Enigk o Torphy 8
6. Jan-Olof Wannius SWE-Shalimar xx o Mr Goldfinger 18
7. Åke Hultberg SWE-Magnor o El Vis 22

1967 Rotterdam, Holland

13 nationer, 23 ryttare
1. David Broome GBR-Mister Softee o Top of the Morning 15,50 poäng
2. Harvey Smith GBR-Harvester 20,50
3. Alwin Schockemöhle FRG-Pesgo o Donald Rex 22
15.Jan-Olof Johansson (sen Wannius) SWE-Shalimar xx
17.Dag Nätterqvist SWE-Mustang o Pass Opp
Oplac: Marianne von Geijer-Imperial

1966 Luzerne, Schweiz

11 nationer, 19 ryttare
1. Nelson Pessoa BRA-Huipil o Gran Geste 6 poäng
2. Frank Chapot USA-Good Twist o San Lucas 9,50
3. Hugo Arrambide ARG-Chimbote 11 

1965 Aachen, Västtyskland

12 nationer, 21 ryttare
1. Hermann Schridde FRG-Kamerad o Dozent II 11 poäng
2. Nelson Pessoa BRA-Huipil o Gran Geste 14
3. Alwin Schockemöhle FRG-Exakt o Freiherr 15,50

1963 Rom, Italien

10 nationer, 18 ryttare
1. Graziano Mancinelli ITA-Rockette o The Rock 6 poäng
2. Alwin Schockemöhle FRG-Freiherr o Ferdl 8
3. Harvey Smith GBR-O'Malley o Warpaint 16 

1962 London, Storbritannien

4 nationer, 7 ryttare
1. David Barker GBR-Mister Softee o Franco 4 fel i finalen
2. Hans Günter Winkler FRG-Romanus o Feuerdorn 8 fel
2. Piero d'Inzeo ITA-The Rock 8 fel 

1961 Aachen, Västtyskland

13 nationer, 27 ryttare
1. David Broome GBR-Sunsalve o Ballan Silver Knight 181,70 poäng
2. Piero d'Inzeo ITA-Pioneer o The Rock 177,45
3. Hans Günter Winkler FRG-Romanus o Feuerdorn 156,00 

1959 Paris, Frankrike

9 nationer, 18 ryttare
1. Piero d'Inzeo ITA-Uruguay 8 fel
2. Pierre Jonquères d'Oriola FRA-Virtuoso 16,50
3. Fritz Thiedemann FRG-Godewind 24
Oplac: Dag Nätterqvist-Pontus
Tor Burman-Kaskad 

1958 Aachen, Västtyskland

13 nationer
1. Fritz Thiedemann FRG-Meteor 106 p
2. Piero d'Inzeo ITA-The Rock 98,30
3. Hans Günter Winkler FRG-Halla 98
4. Dag Nätterqvist SWE-Pontus 

1957 Rotterdam, Holland

5 nationer, 8 ryttare
1. Hans Günter Winkler FRG-Sonnenglanz 8 fel
2. Bernard de Fombelle FRA-Bucéphale 11
3. Salvatore Oppes ITA-Pagoro 24

INDIVIDUELLT DAMER 

1973 Wien, Österrike

6 nationer, 9 ryttare
1. Ann Moore GBR-Psalm o April Love 4,50 fel
2. Caroline Bradley GBR-True Lass o New Yorker 7 fel
3. Monica Bachmann Weier SUI-Erbach o Vasall 10,50 fel

1971 St Gallen, Schweiz

6 nationer, 10 ryttare
1. Ann Moore GBR-Psalm o April Love 4 fel
2. Alison Westwood Dawes GBR-The Maverick VII o Meridian 5 fel
3. Monika Leitenberger AUT-Limbara de Porto Conte o Gioiosa de Nora 16 fel

1969 Dublin, Irland

4 nationer, 6 ryttare
1. Iris Kellett IRL-Morning Light 4 fel
2. Anneli Drummond Hay GBR-Zanthos o Merely-a-Monarch 6
3. Alison Westwood GBR-The Maverick VII 8

1968 Rom, Italien

6 nationer, 10 ryttare
1. Anneli Drummond Hay GBR-Merely-a-Monarch o Xantos 6,50 poäng
2. Giulia Serventi ITA-Gay Monarch 11,50
3. Marion Coakes GBR-Stroller 12
3. Janou Lefèbvre FRA-Rocket o Quitus 12

1967 Fontainebleau, Frankrike

8 nationer, 14 ryttare
1. Kathy Kusner USA-Untouchable o Aberali 5 poäng
2. Lalla Novo ITA-Prédestiné 11,50
3. Monica Bachmann SUI-Erbach o Dax 13,50

1966 Gijon, Frankrike

5 nationer, 8 ryttare
1. Janou Lefèbvre FRA-Kenavo o Or Pailleur 3 poäng
2. Monica Bachmann SUI-Sandro o Ibrahim 10
3. Lalla Novo ITA-Oxo Bob o Rahin 10,50

1963 Hickstead, Storbritannien

6 nationer, 10 ryttare
1. Pat Smythe GBR-Flanagan o Scorchin 5,50 poäng
2. Arline Givaudan BRA-Huipil o Caribe 7,50
3. Anneli Drummond Hay GBR-Merely-a-Monarch o O'Malley's Tango 8,50

1962 Madrid, Spanien

5 nationer, 9 ryttare
1. Pat Smythe GBR-Flanagan 26,33 poäng
2. Helga Köhler FRG-Cremona 25,50
3. Paola Goyoaga Elizalde ESP-Kif Kif 25,33

1961 Deauville, Frankrike

7 nationer, 12 ryttare
1. Pat Smythe GBR-Scorchin o Flanagan 45,950 poäng
2. Irene Jansen HOL-Kairouan o Icare F 35,845
3. Michèle Cancre FRA-Océane o Jimmy B 35,250

1960 Köpenhamn, Danmark

6 nationer, 10 ryttare
1. Susan Cohen GBR-Clare Castle 41,750 poäng
2. Dawn Palethorpe Wofford GBR-Hollandia 39,125
3. Anna Clement FRG-Nico 38,125

1959 Rotterdam, Holland

5 nationer, 10 ryttare
1. Ann Townsend GBR-Bandit IV 30 poäng
2. Pat Smythe GBR-Flanagan 29,33
3. Giulia Serventi ITA-Doly 23,83
3. Anna Clement FRG-Nico 23,83

1958 Palermo, Italien

7 nationer, 13 ryttare
1. Giulia Serventi ITA-Doly 50,50 poäng
2. Anna Clement FRG-Nico 50,50
3. Irene Jansen HOL-Adelboom 48,50
Segern gick till Giulia Serventi som hade bättre resultat i andra omgången.

1957 Spa, Belgien

6 nationer, 9 ryttare
1. Pat Smythe GBR-Flanagan o Prince Hal 12 fel
2. Giulia Serventi ITA-Doly o Perseo 12
3. Michèle d'Orgeix-Cancre FRA-Océane o Hector 36
4. Anna Clement FRG-Nico 52,50
Omhoppning mellan Pat Smythe-Prince Hal och Giulia Serventi-Perseo:
1. Pat Smythe 0 +16 16
2. Giulia Serventi 18.50 +4 22.50


Senast uppdaterad: 2017-09-05
telefon-kontakt

Presskontakt

Så når du oss
mynewsdesk logga

Pressmeddelanden

Besök vårt pressrum på MyNewsDesk för att läsa pressmeddelanden, hitta bilder, kontaktuppgifter mm.

Svenska Ridsportförbundet på MyNewsdesk
logo GHS

Gothenburg Horse Show

Besök Pressrummet på MyNewsdesk

3-7 april 2019
Malin Baryard Johnsson1 161123 RT

Sweden Int Horse Show

Besök Pressrummet på MyNewsdesk

28 november-1 december 2019

Huvudsponsor

Förbundssponsorer

Sponsorer

Annons