Eva Linghede och Håkan Larsson har gjort en kvalitativ studie om hur det är att vara man eller kille i sport med klar tjejmajoritet.
FOTO: Svenska Ridsportförbundet
De forskar om killar och ridsport
2012-10-24
Tjejgrej, karlgöra, fjollsport... Under Ridsportforum i helgen ger forskaren Eva Linghede och professor Håkan Larsson en försmak av sin studie om killar och ridsport. Berättelser som bland annat handlar om stärkande hästkraft men också om tillflykt för ”bollenallergiker”, utanförskap och stereotypa könsnormer.
I en ny studie på uppdrag av Svenska Ridsportförbundet har forskare på Gymnastik och Idrottshögskolan (GIH) tittat närmare på grabbarna som gått mot strömmen och fattat galoppen. Vad fick dem att välja ridsport? Och hur är det egentligen att vara kille på stallbacken idag?
Under Ridsportforum i helgen ger forskaren Eva Linghede och professor Håkan Larsson en försmak av sin studie. Medverkar gör även idrottsprofessor Susanna Hedenborg från Malmö Högskola som inleder med att berätta hur svensk ridsport på hundra år gått från manlig majoritet till klar tjejdominans. Idag är cirka 88 procent av Svenska Ridsportförbundets medlemmar tjejer och kvinnor. Hur, när och varför ägde den här så kallade genusförskjutningen rum? Susanna har skrivit nio kapitel om ridsportens historia ur ett genusperspektiv, texter som just nu håller på att sättas ihop till en bok.
Susanna Hedenborg Foto: Roland Thunholm
Frågan är hur framtiden ska se ut?
Utanför Sverige ser det annorlunda ut, där är killarna i ridsporten fler.
[…] tänk nu att det var tuffa militärer som red… att dom också höll på att borsta och kratsa hovarna… som man idag kanske skulle tycka mer att tjejer gör… men att det var stora, svettiga soldater som red… då var det bara män som red… och då var det väldigt macho liksom.”
Citat ur rapporten om att föreställningar om vad som anses vara manligt och kvinnligt är föränderliga - och att det är viktigt att betona det maskulina.
Rapporten, som beräknas vara klar i slutet av året och görs inom ramen för Idrottslyftet, bygger på djupintervjuer med killar och män från olika delar av ridsporten.
- Förhoppningen är att skapa en ännu öppnare ridsport och locka fler killar på sikt. Det kan handla om att göra både genomgripande och långsiktiga strategier, men exakt var det här projektet kommer att ta vägen vet vi inte idag. Steg ett är att få mer kunskap, säger Gisela Löfstrand som Utvecklingsansvarig inom Svenska Ridsportförbundet.
"Alltså… det är ju väldigt mycket mobbing tror jag… för killar som rider, och där tror jag man tappar en stor del av killarna… jag vart mobbad i fyra år konstant... det var allt från hästpojken” till ”bög” och ”ridbög” och allt sånt… och det kan jag fortfarande höra idag… "
Citat i rapporten om att ägna sig åt en sport som kompisar kallar "tjejsport" eller "fjollsport",
Det finns många olika berättelser om hur det är att vara kille i ridsporten.
- Det är viktigt att betona eftersom fokus annars lätt hamnar på skillnader mellan tjejer och killar, där tjejer och killar utmålas som enhetliga, och motsatta, grupper, säger forskaren Eva Linghede.
Tydligt är att killarna på något sätt förhåller sig till normer kring kön och sexualitet i samhället, inom idrotten och inom ridsporten.
- Förmodligen blir det extra tydligt eftersom killarna, genom att de ägnar sig åt ridsport, överskrider traditionella könsmönster. Intervjupersonerna hanterar detta på olika, och ibland på lite motsägelsefulla sätt.

Foto Svenska Ridsportförbundet
Eva Linghede: Forskningsassistent på GIH, arbetar bland annat med projektet ”Killar och ridsport”. Egen ridbakgrund från Tyresö ridskola.
Håkan Larsson: Professor i idrottspedagogik på Gymnastik- och idrottshögskolan (GIH). Forskar om normer kring kön inom idrotten.
Sagt av killar i rapporten:
Om postivt bemötanade och om att vara en av få:
”Det handlar liksom om… att är det en hög med vita papper, och så är det ett rött papper… då ser du det… och som enda killen blir du automatiskt det där röda pappret… så absolut att det har varit en fördel”
Om vikten att betona att man är en "normal" kille
”många tror ju att ridning är en tjejsport… och om man är kille som rider så måste man vara lite tjejaktig… alltså homosexuell… jag har ju fått den frågan också faktiskt… och jag är ju inte det faktiskt… jag är straight… jag är en vanlig kille liksom.”
om att ridsporten ofta marknadsförs som en ”tjejsport”
”jag har samtidigt lite svårt när man hela tiden basunerar ut ridsporten som en tjejsport… för då befäster man det hela tiden… jag menar så fort det är ridsport i media så är det ju tjejer… och då tänker ju killar att det är en tjejsport…[…]
om vikten av fler killar inom ridsporten,
”Jag ser inte riktigt det här behovet att aktivt jobba in killar… för vi ser ju fortfarande att ju äldre man blir, desto fler killar blir det… och på högre nivå är det ju minst hälften killar […] så jag ser inget behov av att forcera in killar av den anledningen… men sen som sagt, att öppna upp… och möjliggöra för de som är intresserade… det ska man naturligtvis göra… killar, tjejer eller vad det nu må vara […]”