Sponsorer

FOTO: Mikael Sjöberg

Högt betyg för hästforskning

2012-06-15

Agria Djurförsäkring bidrar sedan många år tillbaka till forskning om djurhälsa genom bland annat Stiftelsen Hästforskning. Nu visar en utvärdering att de forskningsresultat som hittills fått medel från stiftelsen håller mycket god kvalitet. Kunskap om de nya rönen har även har fått bra spridning inom hästnäringen.

Hög vetenskaplig kvalitet, hög relevans och bra spridning av forskningsresultaten till de som ska använda den. Det visar den utvärdering av hästforskning mellan 2004 och 2011 som Stiftelsen Hästforskning (SHF) har gett stöd till. Det är Formas, Forskningsrådet för miljö, areella näringar och samhällsbyggnad, som har gjort utvärderingen på uppdrag av SHF.

- För Agria är det viktigt att bidra till forskning som i förlängningen ger mer kunskap om hästhållning, hållbara hästar och ökad djurhälsa. Det är värdefullt och riktigt roligt att vårt bidrag ger konkreta resultat med hög kvalitet, säger Birger Lövgren, VD på Agria Djurförsäkring.

- Mycket tillfredsställande med denna positiva utvärdering, det visar att vi har arbetat rätt och faktiskt gör skillnad, säger Peter Kallings, forskningschef för Stiftelsen Hästforskning. Största delen av anslagen går till forskning rörande just hästens hälsa - inom t ex veterinärmedicin, genetik, hästhållning - och det är huvudsakligen slutrapporterade projekt inom dessa områden som nu utvärderats. Ett gott betyg för den forskningen således, avslutar Peter.

- Forskningen som Stiftelsen Hästforskning stöder håller generellt en mycket hög vetenskaplig kvalitet och relevans. Dessutom når resultaten i stort sett ut till de som har nytta av den, säger ordföranden i Formas utvärderingspanel Gertrud Jörgensen, professor på Köpenhamns Universitet.

Utvärderingen har omfattat vetenskaplig kvalitet, relevans för hästnäringen och spridning av forskningsresultat. Panelen har bestått av nordiska forskare med kompetens inom veterinärmedicin, jordbruks- och beteendeforskning, samhällsvetenskap samt av representanter från hästnäringen.

Stiftelsen Hästforskning bildades 2004 av Agria Djurförsäkring, ATG, Hästnäringens nationella stiftelse och Stiftelsen Lantbruksforskning.

Länk till hela utvärderingen

Stämma_box

Förbundsstämman 2013

Läs här om vad som hände på stämman.

Till stämmosidan
kastenman-iluster5

Jubileumsgalleri

1912-2012

Besök vårt galleri

Att bilda ridklubb

Funderar Ni på att bilda en ridklubb? Så här kommer ni igång!

Läs mer

Sök distrikt

Vad händer i ditt distrikt? Här kan du hitta ditt distrikts hemsida, med information om kurser och andra aktiviteter.

Läs mer
klimatsmart

Klimatsmart hästnäring

Så kan du hjälpa till

Annons

Ridsport i Media

  1. 23/5 21:24, Länstidningen SödertäljeRidsportens Roland Nilsson årets kulturbevarare
  2. 23/5 21:01, NyhetspressenLurbo ridklubb laddar för elitserien
  3. 23/5 20:07, Laholms TidningRGB förstärker i Nations Cup
  4. 23/5 17:46, Lokaltidningen Lund & StaffanstorpGlatt gnägg i ny förening
  5. 23/5 14:00, Norra Skåne.seEn riktig cowgirl
  6. 23/5 13:13, SVT MittnyttNya djurskyddsregler kräver mångmiljoninvestering
  7. 23/5 11:27, Partille Tidning.seStallet fylls av plugghästar
  8. 23/5 11:14, BohusläningenUddevalla ridklubb tar nya tag
  9. 23/5 09:31, Nerikes AllehandaSkolan och ridklubben samarbetar
  10. 23/5 06:30, SydsvenskanPolisnotan för hästfest krymper
Se fler nyheter

Distriktsnyheter

  1. 23/5 15:56, Västergötlands Ridsportförbund DM-regler 2013
  2. 23/5 15:54, Dalarnas Ridsportförbund Talangutveckling i Dalarna
  3. 23/5 15:12, Mittsvenska Ridsportförbundet Kansliet stängt 24 maj
  4. 23/5 15:08, Mittsvenska Ridsportförbundet Första omgången div 3 ponny dressyr
  5. 23/5 14:28, Mittsvenska Ridsportförbundet Tre personer från Mittsvenska valda till centrala uppdrag på SvRFs stämma.
  6. 23/5 13:37, Gotlands Ridsportförbund Utveckla och utvecklas med Ridsportens Affärsskola
  7. 23/5 13:35, Gotlands Ridsportförbund Regeluppdatering
Se fler nyheter