Ridsportförbundets bokslut klart
2010-02-27
Koncernen Svenska Ridsportförbundets bokslut för 2009 visar ett överskott på 0,7 miljoner kronor. Svenska Ridsportförbundet visar ett plusresultat på 0,3 miljoner. Svenska Ridsportförbundets Service AB visar plus ¨på 0,4 miljoner.
Det positiva resultatet innebär att det egna kapitalet nu är 14,4 miljoner och medel härifrån kan finansiera deltagandet i Alltech FEI World Equestrian Games 2010 i Kentucky, USA.
Svenska Ridsportförbundets ekonomi har stärkts under de senaste åren.
- Det känns skönt att förbundet har en stabil ekonomi och att det finns utrymme för satsningar som Ryttar-VM, säger förbundsordförande Bo Helander.
I Svenska Ridsportförbundets Verksamhetsinriktning för 2010 och 2011 fokuseras på områdena i Målprocessen – Ett förbund – vi arbetar tillsammans, Fler medlemmar, Nöjdare medlemmar samt Medaljer i alla landslag.