Rotterdam, Nederländerna CH-EU-S/D/CPDEI

2019-08-19 - 2019-08-25

EM i hoppning, dressyr, para-dressyr
Svenska ryttare
Hoppning: Malin Baryard Johnsson, Peder Fredricson, Fredrik Jönsson, Henrik von Eckermann, Evelina Tovek
Dressyr: Patrik Kittel, Therese Nilshagen, Antonia Ramel, Juliette Ramel
Paradressyr: Louise Etzner Jakobsson, Felicia Grimmenhag, Anita Johnsson, Lena Malmström

Arrangörens hemsida

HÄR följer du EM i hoppning, dressyr, paradressyr

SÖNDAG

Kür final Grade IV: 1) Sanne Voets, Nederländerna, Demantur Rs2 N.O.P. 79,720 2) Louise Etzner Jakobsson, Sverige, Zernard 73,775 3) Manon Claeys, Belgien, San Dior 73,355
EM i hoppning individuellt, slutställning: 1) Martin Fuchs, Schweiz, Clooney 51 4,46 2) Ben Maher, Storbritannien, Explosuin W 4,62 3) Jos Verlooy, Belgien, Igor 6,68 6) Henrik von Eckermann, Sverige, Toveks Mary Lou 11,56 7) Peder Fredricson, Sverige, H&M All In 12,00

Freestyle Grade III: 1) Tobias Thorning Joergensen, Danmark, Jolene Hill 79,093 2) Rixt van der Horst, Nederländerna, Findsley N.O.P. 77,327 3) Barbara Minneci, Belgien, Stuart 73,127 6) Felicia Grimmenhag, Sverige, Tarot E 68,773

LÖRDAG

Grand Prix Kür: 1) Isabell Werth, Tyskland, Bella Rose 90,875 2) Dorothee Schneider, Tyskland, Showtime FRH 90,561 3) Jessica von Bredow-Werndl, Tyskland, TSF Dalera BB 89,107 8) Patrik Kittel, Sverige, Well Done de la Roche CMF 82,296 11) Therese Nilshagen, Sverige, Dante Weltino OLD 78,946 13) Juliette Ramel, Sverige, Buriel K.H. 74,346

EM paradressyr nationstävling, team test: 1) Nederländerna 227,039 2) Storbritannien 221,302 3) Danmark 216,493 4) Belgien 216,072 5) Norge 213,861 6) Italien 211,532
7) Sverige 211,480 (Anita JOhnsson/Dear Friend, Felicia Grimmenhag/Tarot E, Lena Malmström/Fabulous Fidelie, Louise Etzner Jakobsson/Zernard)
8) Ryssland 210,498
Team test Grade IV: 1) Sanne Voets, Nederlänerna, Demantur Rs2 N.O.P. 77,150 2) Manon Claeys, Belgien, San Dior 74,850 3) Louise Etzner Jakobsson, Sverige, Zernard 72,400


Team test Grade V: 1) Frank Hosmar, Nederländerna, Alphaville N.O.P. 75,860 2) Sophie Wells, Storbritannien, C Fatal Attraction 75,651 3) Regine Mispelkamp, Tyskland, Look at me Now 71,628 10) Lena Malmström, Sverige, Fabulous Fidelie 66,605

 

FREDAG
Nationstävling hoppning, slutställning efter 3 omg: 1) Belgien 11,07+0+1 12,07 2) Tyskland 4,22+8+4 16,22 3) Storbritannien 9,41+4+8 21,41
5) Sverige 6,81+12+8 26,81 (Henrik von Eckermann/Toveks Mary Lou 3,56+4+0, Malin Baryard Johnsson/H&M Indiana 3,25+4+5, Fredrik Jönsson/Cold Play 4,02+17+4, Peder Fredricson/H&M All In 0+4+4)

Ställning individuellt efter 3 omg: 1) Ben Maher, Storbritannien, Explosion W 0,62 2) Jos Verlooy, Belgien, Igor 1,68 3) Martin Fuchs, Schweiz, Clooney 51 3,46 9) Henrik von Eckermann, Sverige, Toveks Mary Lou 7,56 10) Peder Fredricson, Sverige, H&M All In 8,00 22) Malin Baryard Johnsson, Sverige, H&M Indiana 12,25
41) Fredrik Jönsson, Sverige, Cold Play 25,02
 

Team test Grade I: 1) Jens-Lasse Dokkan, Norge, Aladdin 76,536 2) Sara Morganti, Italien, Royal Delight 74,750 3) Katja Karjalainen, Finland, Dr Dolittle 73,643 7) Anita Johnsson, Sverige, Dear Friend 69,786

Team Test Grade III: 1) Tobias Thorning Joergensen, Danmark, Jolene Hill 76,382 2) Rixt van der Horst, Nederländerna, Findsley N.O.P. 74,029 3) Caroline Cecilie Nielsen, Danmark, Davidoff 70,088 5) Felicia Grimmenhag, Sverige, Tarot E 69,294

CSI 1,45-tidshoppning: 1) Marcus Ehning, Tyskland, Calanda 0 60,02 2) Dani G Waldman, Israel, Jativia 0 60,87 3) Paul Estermann, Schweiz, Anaba Haize 0 61,45 10) Peder Fredricson, Sverige, H&M Christian K 2 76,79

TORSDAG
Grand Prix Special: 1) Isabell Werth, Tyskland, Bella Rose 86,520 2) Dorothee Schneider, Tyskland, Showtime FRH 85,456 3) Cathrine Dufour, Danmark, Atterupgaards Cassidy 81,337 11) Patrik Kittel, Sverige, Well Done de la Roche CMF 77,052 12) Juliette Ramel, Sverige, Buriel K.H. 76,003 14) Therese Nilshagen, Sverige, Dante Weltino OLD 75,365
19) Antonia Ramel, Sverige, Brother de Jeu 73,435

EM hoppning
Ställning individuellt efter två kval: 1) Ben Maher, Storbritannien, Explosion W 0,62 2) Steve Guerdat, Schweiz, Albfuehren´s Bianca 1,31 3) Alexis Deroubaix, Frankrike, Timon d´Aure 1,40 8) Peder Fredricson, Sverige, H&M All In 4,00 17) Malin Baryard Johnsson, Sverige, H&M Indiana 7,25 18) Henrik von Eckermann, Sverige, Toveks Mary Lou 7,56 50) Fredrik Jönsson, Sverige, Cold Play 21,02
Ställning nationstävlingen efter 2 omg: 1) Belgien 11,07 2) Tyskland 12,22 3) Storbritannien 13,41 4) Frankrike 17,39 5) Sverige 18,81 6) Italien 26,74 7) Schweiz 26,83 8) Irland 30,36 9) Nederländerna 33,90 10) Danmark 35,65

Grade IV Individual Championship: 1) Sanne Voets, Nederländerna, Demantur Rs NOP, 76, 659, 2) Manon Claeys, Belgien, San Dior, 73,805, 3) Louise Etzner Jakobsson, Sverige, Zernard, 72,902

Grade IV Individual Championship: 1) Frank Hosmar, Nederländerna, Alphaville N.O.P. 75,810 2) Sophie Wells, Storbritannien, C Fatal Attraction 75,595 3) Michele George, Belgien, Best of 8 72,571 10) Lena Malmström, Sverige, Fabulous Fidelie 67,762

ONSDAG

EM tidshoppning: 1) Peder Fredricson, Sverige, H&M All In 70,25 2) Max Kühner, Österrike, Chardonnat 79 71,06 3) Christian Ahlmann, Tyskland, Clintrexo Z 72,63 15) Malin Baryard Johnsson, Sverige, H&M Indiana 76,75 17) Henrik von Eckermann, Sverige, Toveks Mary Lou 77,37 19) Fredrik Jönsson, Sverige, Cold Play 78,30
Ställning nationshoppningen efter omg 1: 1) Tyskland 4,22 2) Frankrike 5,39 3) Sverige 6,81 4) Storbritannien 9,41 5) Schweiz 9,83 6) Irland 10,36
Grade III Individual Championship: 1) Tobias Thorning Joergensen, Danmark, Jolene Hill 75,706 2) Rixt van der Horst, Nederländerna, Findsley N.O.P. 74,706 3) Barbara Minneci, Belgien, Stuart 70,382 6) Felicia Grimmenhag, Sverige, Tarot E 68,765


Grade I Individual Championship: 1) Jens-Lasse Dokkan, Norge, Aladdin 75,036 2) Sara Morganti, Italien, Royal Delight 75,036 3) Rihards Snikus, Lettland, King of Dance 74,821
10) Anita Johnsson, Sverige, Dear Friend 68,643

 

TISDAG
EM- dressyr, nationstävlingen, Grand Prix: 1) Tyskland, 244,969, 2) Nederländerna, 229,923, 3) Sverige, 228,991 ( Antonia Ramel/Brother de Jeu 74,224, Therese Nilshagen/Dante Weltino Old, 75, 466,  Juliette Ramel/ Buriel K.H, 76,196, Patrik Kittel/Well Done de la Roche, 78,261.)

MÅNDAG
EM dressyr Grand Prix, första dagen, halva startfältet: 1) Dorothee Schneider, Tyskland Showtime, 80, 233, 2) Jessica von Bredow, Tyskland, TSF Dalera BB, 77,174, 3) Gareth Hughes,Storbritannien, Classic Briolinca, 76, 351, Svenska placeringar: 4) Therese Nilshagen, Dante Weltino Old, 75,466, 7) Antonia Ramel, Brother de Jeu, 74, 224.

 Nationstävlingen i halvtid: 1) Tyskland, 80,233, 2) Storbritannien, 76,351, 3) Sverige, 75,466.

Samarbetspartner

Annons