Gothenburg Horse Show CSI5*-W/CDI-W

2014-02-26 - 2014-03-02

Longines FEI World Cup Jumping, världscupen i hoppning och Reem Acra FEI World Cup Dressage, världscupen  i dressyr

Arrangörens hemsida

Start- och resultatlistor

Allt från tävlingarna HÄR

Svenska ryttare
Hoppning: Emma Emanuelsson, Douglas Lindelöw, Jens Fredricson, Peder Fredricson  Malin Baryard Johnsson, Henrik von Eckermann, Johan Lundh, Linda Heed, Niklas Jonsson, Helena Persson, Niklas Arvidsson, Robin Ingvarsson , Nicole Persson, Jenny Johansson
Dressyr: Patrik Kittel, Paulind Friberg, Caroline Darcourt, Kristian von Krusenstierna, Sofie Lexner, Juliette Ramel

SÖNDAG
Longines FEI World Cup, 160-hoppning med omhoppning:
1) Nicola Phlippaerts, Belgien, Donatella-N, 0-0, 39,30, 2) Marcus Ehning, Tyskland, Plot Blue, 0-0, 39,32, 3) Maikel van der Vleuten, Holland, VDL Groep Sapphire B, 4) Malin Baryard-Johnsson, Sverige, H&M Tornesch, 0-0 40,30, 5) Douglas Lindelöw, Sverige, Casello, 0-0, 40,93, 7) Niklas Jonsson, Caral, 0-0 43,30.
Övriga svenska placeringar: 17) Helena Persson, Bonzai H 4, 71,63, 18) Jenny Johansson, Caleno 3, 4, 71,76, 22) Nicole Persson, Quante, 4, 72,31, 27) Emma Emanuelsson, Titan, 8, 71,71, 28) Johan Lundh, Miebello, 8, 73,06, 32) Peder Fredricson H&M Cash In, 16, 71,09, 34) Jens Fredricson, Lunatic, utgår.

Yongster Tour, 1.35-hoppning: 1) Elin Jansson, Sverige, Candlelight K 0 fel 70,30 sek 2) Satu Likkonen, Finland, Gurra Hop 4 66,44 3) Andreas Erni, Schweiz, Paris 4 68,00 4) Emma Emanuelsson, Sverige, Benedetto 4 68,57

1.45-tidshoppning: 1) Nicola Philippaerts, Belgien, Casana 0 fel 59,49 sek 2) Jens Fredricson, Sverige, Avaon 1177 0 60,07 3) Nicole Persson, Sverige, Hip Hop 0 60,32 4) Wout-Jan van der Schans, Holland, Vingino 0 60,35 5) Henrik von Eckermann, Sverige, For Sale 0 62,63 9) Niklas Arvidsson, Sverige, VDL Sheraton 4 59,55 11) Linda Heed, Sverige, Bee Wonderful 4 62,71

LÖRDAG
Gothenburg Trophy, 1.55-hoppning med en omhoppning: 1) Emma Emanuelsson, Sverige, Titan 0+0 fel 43,33 sek 2) Oliver Lazarus, Sydafrika, Catan 0+4 42,78 3) Peder Fredricson, sverige, H&M Sibon 0+4 43,07 4) Michael Whitaker, Storbritannien, Amai 0+4 44,49 5) Douglas Lindelöw, Sverige, Talina 0+4 45,20 6) Dag Ove Kingsröd, Norge, Dimaro V.d.Looise Heide 0+4 48,09

Reem Acra FEI World Cup Dressage, Grand Prix Kür: 1) Jessica von Bredow-Werndl, Tyskland, Unee BB 81,35% 2) Patrik Kittel, Sverige, Toy Story 79,02 3) Nanna Skodborg Merrald, Danmark, Millibar 77,95 4) Hans-Peter Minderhoud, Holland, Johnson 77,40 5) Sofie Lexner, Sverige, Charming Boy 74,50 6) Cathrine Rasmussen, Norge, Fernandez 74,00 7) Kristian von Krusenstierna, Sverige, Biggles 1015 72,22 8) Paulinda Friberg, Sveriige, Di Lapponia T 71,40

1.45-ackumulatorhoppning: 1) Emanele Gaudiano. Italien, Caesario 65 poäng 41,15 sek 2) Jur Vrieling, Holland, Tum-Tum 65 41,47 3) Douglas Lindelöw, Sverige, Balahe 65 42,90 4) Edwina Tops-Alexander, Australien, Erenica Horta 65 45,56 5) Kevin Staut, Frankrike, Ayade de Septon Et HDC 65 47,17 6) Nicole Persson, Sverige, Hip Hop 65 47,95 8) Henrik von Eckermann, Sverige, Cantinero 65 53,16

Final GP-ponnyn, kategori C: 1) Jolin Johansson, Tosseryds RF, Santiago 147 poäng 2) Felicia Adolfsson, Ale-Jennylunds RK, Aircraft 144 3) Moa Samuelsson, Kungsbacka RK, Ambra 143,5

Final Krafft Young Rider Cup, 1.45-hoppning med en omhoppning: 1) Louise Torgersen, Alisia 0+0 fel 34,50 sek 2) Elina Petersson, Velentino 0+0 37,35 3) Rebecca Hallberg Fischer, Urco s'Hoyo 0+4 35,47 4) Malin Ahlqvist, Courweis VDL 0+8 38,64

FREDAG
1.45-hoppning med en omhoppning: 1) Emanuele Gaudiano, Italien, Cocoshynsky 0+0 fel 35,29 sek 2) Luciana Diniz, Portugal, Lennox 0+0 35,54 3) Lars Nieberg, Tyskland, Galippo 0+0 37,53 4) Linda Heed, Sverige, Bee Wonderful 0+0 37,64 5) Hans-Dieter Dreher, Tyskland, Colore 0+4 37,71 6) Henrik von Eckermann, Sverige, Savita 0+4 39,03 7) Johan Lundh, Sverige, Stenhaga Anders Wictor L 1 69,78 11) Douglas Lindelöw, Sverige, Balahe 4 62,97

Kval till världscupen, 1.50-tidshoppning: 1) Simon Selestre, Frankrike, Ryan Des Hayettes 0 fel 59,48 sek 2) Frederique Fabre Delbos, Schweiz, Nirvana Basters 0 59,57 3) Carsten-Otto Nagel, Tyskland, Holiday be Solitour 0 60,10 4) Ludger Beerbaum, Tyskland, Chiara 0 61,08 5) Jur Vrieling, Holland, Flash dance v. Kalevallei 0 61,12 6) Henrik von Eckermann, Sverige, For Sale 0 61,86 8) Niklas Jonsson, Sverige, Caral 0 65,69 9) Peder Fredricson, Sverige, H&M Sibon 4 58,45 12) Jenny Johansson, Sverige, Caleno 4 59,88

Reem Acra FEI World Cup dressyr, Grand Prix: 1) Jessica von Bredow-Werndl, Tyskland Unee BB, 75,06, 2) Patrick Kittel, Sverige, Toy Story, 74,74, 3) Nanna Skodborg Merrald, Danmark, Millibar, 72,64, 4) Hans Peter Minderhoud, Holland, Johnson, 71,14, 5) Cathrine Rasmussen, Norge Fernandez, 69,00, 6) Sofie Lexner, Sverige, Charming Boy, 68,40.

Youngster Tour, 7-åriga hästar, 135-hoppning, tidshoppning: 1) Maikel van der Vleuten, Holland, Charming Edition, 0, 58,66, 2) Jörgen Larsson, Sverige, Showman S, 0, 58,89, 3) Emanuele Gaudiano, Italien, Lishynsky, 0, 59,35, 4) Nicole Holmén, Sverige, Little Heartdrop, 0, 62,58, 5) Emma Emanuelsson, Sverige, Benedetto, 0, 65,37, 6) Ingmarie Gertsson, Sverige, Hilma, 0, 70,02, 7) Saru Liukkonen, Finland, Gurra Hop, 4, 56,68, 8) Ludger Beerbaum, Tyskland, Quidam´s Adel, 4, 58,90, 9) Johan Lundh, Sverige, Prince Garbo, 4, 60,59, 10) Elin Jansson, Sverige, Candlelight K, 4, 66,08.

1.40-tidshoppning: 1) Niklas Arvidsson, Sverige, VDL Sheraton 0 fel 48,55 sek 2) Carsten-Otto Nagel, Tyskland, Ultima 0 49,19 3) Roberto Cristofoletti, Italien, Flavourart Cortina 0 49,78 4) Satu Likkonen, Finland, Chill Out 0 51,50 5) Dirk Demersman, Belgien, Ustina Sitte 0 51,50 6) Emma Emanuelsson, Sverige, Le Jardin 0 51,53 10) Nicole Persson, Sverige, Hip Hop 0 53,31

TORSDAG
1.50-hoppning med en omhoppning: 1) Oliver Lazarus, Sydafrika, Catan 0+0 fel 38,58 sek 2) Jur Vrieling, Holland, Tum-Tum 0+0 39,41 3) Emanuele Gaudiano, Italien, Admara 0+0 40,05 4) Douglas Lindelöw, Sverige, Talina 0+0 42,23 5) Pius Schwizer, Schweiz, Coq Rouge 0+0 42,87 6) Marcus Ehning, Tyskland, Plot Blue 0+0 44,07

1.45-tidshoppning: 1) Oliver Lazarus, Sydafrika, Olivia de Nantuel 0 fel 49,79 sek 2) Jur Vrieling, Holland, Flash Dance v. Kalevallei 0 49,81 3) Douglas Lindelöw, Sverige, Balahe 0 50,94 4) Nicola Philippaerts, Belgien, Casana 0 52,27 5) Roberto Cristofoletti, Italien, Clear CC 0 53,70 6) Jens Fredricson, Sverige, Avon 1177 0 54,83 7) Emma Emanuelsson, Sverige, Hansa Kredit Obelix 0 54,86 10) Helena Persson, Sverige, Bonzai H 0 56,19

1.40-hoppning i två faser: 1) Satu Likkonen, Finland, Chill Out 0+0 fel 29,08 sek 2) Nicole Persson, Sverige, Hip Hop 0+0 29,21 3) Johan Lundh, Sverige, Miebello 0+0 29,22 4) Jenny Johansson, Sverige, Catalux 0+0 30,61 5) Maikel van der Vleuten, Holland, VDL Groep Quatro 0+0 30,82 6) Hans-Dieter Dreher, Tyskland, Embassy II 0+0 31,08

GHS Morgondagens vinnare, juniorer, final, 140-hoppning med omhoppning: 1) Antonia Pettersson Häggström, Elenya Ds, 0-0, 44,34, 2) Emma Falk, Surfer´s Paradise, 0-4, 47,57, 3) Alexandra Emanuelsson, Lederstrumf, 0-10, 51,36, 4) Isabell Eklöf, Aragorn, 4, 67,47, 5) Stella Röhckle, Holliday KLG, 4, 68,42.

Krafft Young Rider Cup, 1.40-tidshoppning: 1) Louise Torgersen, Alisia 0 fel 57,40 sek 2) Elina Petersson, Valentino 0 58,46 3) Malin Ahlqvist, Courweis VDL 4) Nicole Holmén, Aernst 0 61,41 5) Melina Forsberg, MCB Quintessa 0 61,42

Youngster Tour, 7-åriga hästar, 130-hoppning i två faser: 1) Satu Liukkonen, Finland, Gurra Hop, 0-0, 22,94, 2) Emanuele Gaudiano, Italien, Lishynsky, 0-0, 23,51, 3) Marcus Ehning, Tyskland, Sakrileg 3, 0-0, 23,93, 4) Johan Lundh, Sverige, Prince Garbo, 0-0, 24,59, 5) Jörgen Larsson, Showman S, 0.0, 25,12

ONSDAG
Krafft Young Rider Cup, 140-hoppning, med omhoppning, uppvärmning: 1) Anna Persson, Cash Man 0-0, 29,91, 2) Nicole Holmén, Aernst, 0-0, 30,40, 3) Louise Torgersen, Alisia, 0-0, 31,54, 4) Annie Frivold, Zhin Chin, 0-0 32,37, 5) Malin Ahlqvist, Courweis VDL, 0-0, 32,90.

Juniorer, GHS Morgondagens vinnare, 135-hoppning, tidshoppning: 1) Emelie Grönberg, Under Cover, 0 60,99, 2) Anna Skårberg, Diana, 0, 63,08, 3) Stella Röhlcke, Holliday KLG, 4) Amanda Lundberg, Evolution Rp, 4, 64,41.

Huvudsponsor

Förbundssponsorer

Sponsorer

Hotellpartner

Samarbetspartner

Annons