Sponsorer

Göteborg Horse Show, Sverige CSI-W/CDI-W

2012-02-23 - 2012-02-26

Rolex FEI World Cup Jumping, världscupen i hoppning/Reem Acra FEI World Cup Dressage, världscupen i dressyr, GHS Young Rider Cup, GHS Morgonsdagens Vinnare, GP Ponnyn

Arrangörens hemsida

Start- och resultatlistor

HÄR följer du Göteborg Horse Show - bilder och reportage

Svenska ryttare
CSI-W: Rolf-Göran Bengtsson, Malin Baryard-Johnsson, Angelica Augustsson, Henrik von Eckermann, Lisen Bratt Fredricson, Niklas Arvidsson, Linda Heed, Peder Fredricson, Douglas Lindelöw, Erika Lickhammer, Helena Persson, Emma Emanuelsson, Lotta Schultz
CDI-W: Patrik Kittel, Minna Telde, Michelle Hagman, Kristian von Krusenstierna, Maria von Essen, Cecilia Dorselius

SÖNDAG
Rolex FEI World Cup, 1,60-hoppning: 1) Marco Kutscher, Tyskland, Satisfaction FRH 0+0 39,40 2) Ludo Philippaerts, Belgien, Kassini Jac 0+0 45,35 3) Kevin Staut, Frankrike, Le Prestige St Lois De Hus 0+4 37,41 6) Angelica Augustsson, Sverige, Mic Mac du Tillard 4 71,34 9) Malin Baryard-Johnsson, Sverige, H&M Reveur de Hurtebise 4 75,51 12) Rolf-Göran Bengtsson, Sverige, Casall La Silla 4 76,15

Slutställning Rolex FEI World Cup, västeuropeiska ligan: 1) Kevin Staut, Frankrike 88 p 2) Rolf-Göran Bengtsson, Sverige 79 3) Denis Lynch, Irland 77 4) Marco Kutscher, Tyskland 73 5) Patrice Delaveau, Frankrike 60 6) Pius Schwizer, Schweiz 55 7) Steve Guerdat, Schweiz 51 8) Ludger Beerbaum, Tyskland 49 9) Malin Baryard-Johnsson, Sverige 49 10) Nick Skelton, Storbritannien 48 11) Edwina Tops-Alexander, Australien 47 12) Luciana Diniz, Portugal 46 13) Marcus Ehning, Tyskland 45 14) Philipp Weishaupt, Tyskland 44 15) Scott Brash, Storbritannien 43 16) Ludo Philippaerts, Belgien 42 17) Harrie Smolders, Holland 42 18) Emilie Martinsen, Danmark 41 19) Ben Maher, Storbritannien 40

GHS Young Rider Cup Final, 1,45-hoppning med omhoppning: 1) Antonia Andersson, Hästhagens Ryttarförening, Ouganda La Silla 0+0 fel 37,48 sek 2) Wilma Hellström, Varbergs Ridklubb, Caponera 0+0 44,70 3) Irma Karlsson, Bollnäs Ridsällskap, Cornesco LJ 0+4 37,44 4) Josephine Karlsson, Billdals Ridklubb, Lucidor 0+4 38,78 5) Alma Björklund, Österlens Ridklubb, California 0+8 37,61 6) Malin Ahlqvist, Billdals Ridklubb, Sunrider 0+22 64,77

1,45-hoppning med tidshoppning: 1) Simon Delestre, Frankrike, Quiness du Mezel 0 fel 55,94 sek 2) Angelica Augustsson, Sverige, Walter 0 56,09 3) Nina Fagerström, Finland, Mouse 0 56,35 6) Rolf-Göran Bengtsson, Sverige, Kiara La Silla 0 57,68 10) Peder Fredricson, Sverige, H&M Sibon 0 58,76

LÖRDAG
Reem Acra FEI World Cup Kür: 1) Patrik Kittel, Sverige, Toy Story 78,525 2) Richard Davison, Storbritannien, Hiscox Artemis 75,850 3) Lone Jörgensen, Danmark, FBW De Vito 74,875 7) Minna Telde, Sverige, Deinhardt 72,200 9) Maria von Essen, Sverige, Ferdi 70,500 13) Cecilia Andrén Dorselius, Sverige, Lennox 68,325

Slutställning Reem Acra FEI World Cup, västeuropeiska ligan: 1) Patrik Kittel, Sverige 73 p 2) Helen Langehanenberg, Tyskland 70 3) Isabell Werth, Tyskland 66 3) Valentina Truppa, Italien 66 5) Tinne Vilhelmson Silfvén, Sverige 62 6) Hans Peter Minderhoud, Holland 59 7) Richard Davison, Storbritannien 55 8) Nadine Capellmann, Tyskland 51 9) Lone Jörgensen, Danmark 48

Göteborg Trophy Grand Prix, 1,55-hoppning med omhoppning: 1) Marcus Ehning, Tyskland, Plot Blue 0+0 fel 32,04 sek 2) Denis Lynch, Irland, Abbervail van het Dingeshof 0+0 33,79 3) Edwina Tops-Alexander, Australien, Titus II 0+0 33,92 6) Rolf-Göran Bengtsson, Sverige, Ninja La Silla 0+4 31,63 10) Henrik von Eckermann, Sverige, Quibell 4- 68,70

1,45-hoppning med ackumulator: 1) Nina Fagerström, Finland, Mouse 65 poäng 46,83 sek 2) Geir Gulliksen, Norge, Rusedski II 65 48,27 3) Linda Heed, Sverige, Chausette Polo 65 49,19 7) Lotta Schultz, Sverige, Larissa 65 50,34 10) Angelica Augustsson, Sverige, LB Sir Singular 65 51,44

GP Ponnyn Final med stilhoppning: 1) Alva Vikström Leijon, Trollhättans SR, Rory Fiona 129,5 stilpoäng 2) Victoria Scherman, Kungsbacka RK, Mac Spot 128 3) Clara Lindgren, Kungsbacka RK, Wara Sweet Girl 123

GHS Young Rider Cup, 1,40-hoppning med tidshoppning, uppvärmningsklass: 1) Karl-Philip Ingvarsson, Varbergs Ridklubb, Come Soon 0 fel 54,75 sek 2) Malin Ahlqvist, Billdals Ridklubb, Sunrider 0 57,03 3) Stephanie Holmén, Flyinge Hästsportklubb, Himers Iceface 4 54,10 4) Evelina Tovek, Onsala Ryttarförening, Optik I 4 54,81 5) Alexandra Eriksson, Onsala Ryttarförening, Cassian 4 55,00 6) Amanda Landeblad, Jump Club Ridsportförening, Darmen van de Zuuthoeve 4 56,34

FREDAG
1,45-hoppning med omhoppning: 1) Marc Houtzager, Holland, Sterrehof's Uppity 0+0 fel 31,87 sek 2) Denis Lynch, Irland, Abbervail van het Dingeshof 0+0 33,44 3) Pius Schwizer, Schweiz, Carlina 0+0 34,08 8) Peder Fredricson, Sverige, H&M Sibon 0+4 33,73 9) Henrik von Eckermann, Sverige, Quibell 0+4 35,20

1,50-hoppning med tidshoppning, kval till Rolex FEI World Cup: 1) Christian Ahlmann, Tyskland, Taloubet Z 0 fel 60,53 sek 2) Michael Whitaker, Storbritannien, Viking 0 61,86 3) Pius Schwizer, Schweiz, Ulysse 0 62,12 6) Rolf-Göran Bengtsson, Sverige, Casall La Silla 0 63,73 9) Angelica Augustsson, Sverige, Mic Mac du Tillard 0 65,80 11) Henrik von Eckermann, Sverige, Allerdings 0 67,47

Reem Acra FEI World Cup, Grand Prix, dressyr: 1) Patrik Kittel, Toy Story, Sverige, 75,021% 2) Lone Jörgensen, FBW De Vito, Danmark, 72,234 3) Richard Davison, Hiscox Artemis, Storbritannien, 70,298, 4) Mikaela Lindh, Skovlunds Más Guapo, Finland, 69,681, 5) Catherine Rasmussen, Fernandez, Norge 69, 234, Övriga svenskar: 7) Minna Telde, Deinhardt, 68,809,  11) Cecilia Andrén Dorselius, Lennox, 67,043, 13) Maria von Essen, Ferdi, 66,128, 16) Michelle Hagman, Rudi´s Memory, 64,149, 17) Kristian von Krusenstierna, Biggles, 1015, 63,702.

1,40-hoppning, speedhoppning: 1) Philippe Rozier, Frankrike, Ideal du Roy 53,99 sek 2) Nina Fagerström, Finland, Mouse 54,07 3) Douglas Lindelöw, Sverige, Balahe 55,04 7) Angelica Augustsson, Sverige, LB Sir Singular 57,98 8) Emma Emanuelsson, Sverige, Hekla Skovgaard 60,75

TORSDAG
1,50-hoppning med omhoppning: 1) Marco Kutscher, Tyskland, Satisfaction FRH 0+0 fel 33,65 sek 2) Jerome Hurel, Frankrike, Ohm de Ponthual 0+0 34,21 3) Ludger Beerbaum, Tyskland, Chaman 0+0 35,19 8) Rolf-Göran Bengtsson, Sverige, Ninja La Silla 0+4 35,72 9) Lisen Bratt Fredricson, Sverige, Matrix 0+4 37,19

GHS Morgondagens Vinnare, final: 1) Louise Torgersen, Fjärås, Alisia 0+0 fel 38,95 sek 2) Karl-Jakob Ingvarsson, Kungsbacka, Cafino 0+4 39,35 3) Sara Andersson, Hästkullen, Quite Nice 4- 64,23 4) Julia Kringstad Håkansson, Harlösa, Albion 4- 64,55 5) Clara Hornbek, Vellinge, Wiper F 4- 64,58 6) Emelie Ericsson, Linghem, Cartell 4- 65,27

1,40-hoppning i två faser: 1) Nina Fagerström, Finland, Viva 0+0 fel 22,07 sek 2) Jerome Hurel, Frankrike, Premier de Falaise 0+0 22,84 3) Theo Muff, Schweiz, Acomet 0+0 23,61 7) Lotta Schultz, Sverige, Larissa 0+0 24,47 8) Rolf-Göran Bengtsson, Sverige, Casall La Silla 0+0 24,69 12) Emma Emanuelsson, Sverige, Titan 0+0 27,75

1,40-hoppning med tidshoppning: 1) Nina Fagerström, Finland, Mouse 0 fel 53,60 sek 2) Rolf-Göran Bengtsson, Sverige, Kiara La Silla 0 53,78 3) Marc Houtzager, Holland, Sterrehof's Tamino 1 66,49 4) Ludo Philippaerts, Belgien, Kassini Jac 3 72,13 5) Kevin Staut, Frankrike, Le Prestige St Lois de Hus 3 74,87 6) Linda Heed, Sverige, Chausette Polo 4 55,28 7) Peder Fredricson, Sverige, Sibon 4 56,52 9) Angelica Augustsson, Sverige, Walter 5 64,99

Morgondagens Vinnare, 1,30-hoppning uppvärmning: 1) Louise Torgersen, Alisia 0 fel 58,88 sek 2) Emelie Ericsson, Cartell 0 64,06 3) Alma Ranebo, Inova Light 0 64,45 4) Alexandra Emanuelsson, Ottawa 0 65,44 5) Anna Ingvarsson, Coco Chanel Z 0 66,09 6) Amanda Lundberg, Evolusion RP 0 68,46

Annons

Ridsport i media

  1. 30/7 22:07, Skaraborgs AllahandaLaddad för EM-debut
  2. 30/7 20:38, Helahälsingland.seMot allt högre procent
  3. 30/7 17:59, Nya Wermlands TidningenHattrick för Ebba Renström
  4. 30/7 14:22, Bolags FaktaVärmdö samlar sina hästkrafter till Hästens Dag 16 aug. Politiker får visa vem som styr bäst.
  5. 30/7 14:03, Dalarnas TidningarMånga dalaekipage till ponny-SM
  6. 30/7 12:18, Dalarnas TidningarHär är Dalalaget till lag-SM
  7. 30/7 10:39, Dalarnas TidningarHon vann det omöjliga loppet
  8. 30/7 09:54, Helsingborgs DagbladResultat från ÅPK-ryttare
  9. 30/7 08:54, 24i BergslagenTre dagar med Tre Små Gummor Cup
  10. 30/7 07:37, Dalarnas TidningarRidning dyraste sporten
Se fler nyheter

Distriktsnyheter

  1. 30/7 21:11, Dalarnas Ridsportförbund Dags för Lag-SM i dressyr!
  2. 28/7 18:14, Dalarnas Ridsportförbund Vem blir Årets dalahäst 2014? - Dags att föreslå kandidater!
  3. 28/7 09:55, Örebro Läns Ridsportförbund Anmäl till div 2
  4. 27/7 20:43, Västergötlands Ridsportförbund Uno Bohman har avlidit
  5. 27/7 10:46, Örebro Läns Ridsportförbund Vinnare klar i div 1 dressyr
  6. 24/7 16:44, Mittsvenska Ridsportförbundet MHPC distriktsuttagning genomförd
  7. 23/7 11:50, Örebro Läns Ridsportförbund MHPC - 2014
Se fler nyheter