Grännas ystraste trettioåring? Ridskolehästen Jabin är äldst i stallet, men lekfullast i hagen.
FOTO: Maja Hurtig

Ridskolehästen Jabin - 30 år och piggare än någonsin

2010-02-22

Är det någon som kan ge begreppet ”lång och trogen tjänst” ett ansikte, så är det ridskolehästen Jabin. För ett par veckor sedan fyllde Jabin 30 år och firades med pompa och ståt på ridskolan där han bor –Ölmstad Rid & Körsällskap utanför Gränna.

Ölmstad Rid & Körsällskaps mesta älskling, det svenska varmblodet Jabin (e. Jasper-Abbé) har fyllt trettio år. Det är inte helt vanligt med ridskolehästar (i den storleken) som blir så gamla, och Jabin firades naturligtvis som sig bör med uppvaktning i ridhuset och presenter i form av morötter, äpplen, knäckebröd och teckningar från ridskolebarn.

– Många, många ridskoleelever har under årens lopp fått lära sig mycket av denna underbara lektionshäst som verkligen älskar sitt jobb. Alltid lika glad o godmodig, pigg och snäll, berättar Åsa Linnér, ridskolechef och ägare till Jabin.

En äkta stjärna har alltid en lite brokig historia, och så är naturligtvis fallet även med Jabin. Vid tolv års ålder blev Jabin utdömd för allvarlig, astmaliknande hosta, men en tjatig hästskötare och ett sunt tänkande försäkringsbolag räddade honom med en flytt till ett stall med friskare luft och foderbyte. För att inte sakna ridskolans alla ljud för mycket fick Jabin lyssna på radio. Snart mådde han bättre och kunde börja tävla i både hoppning och dressyr. Vid sjutton års ålder hängde så plötsligt Jabins liv på en skör tråd igen. Ägaren, bunden av ett löfte att aldrig sälja vidare, övervägde avlivning. Men då kom Åsa Linnér in i bilden. Hon behövde en rehabiliteringshäst efter en skada och tog över ägandet av Jabin. När Ölmstad  Rid & Körsällskap så en dag behövde låna en häst ryckte Jabin in. Uppenbarligen överförtjust i att återigen vara på ridskola fick Jabin stanna. Med åren har han blivit lite lugnare och är nu knattebarnens oomtvistliga favorit och stallets mesta pysselhäst,  trots sin storlek.

– Det finns i dagsläget inga planer på att pensionera honom, ett försök gjordes i tjugofemårsåldern men då signalerade han så tydligt att han bara ville åter till sin älskade ridskola att vi inte kunde förneka honom det, säger Åsa Linnér.

Expert

Traning

ridovningar_225x195