Helena Hugosson Feldt och Thomas Feldt deltog i Svenska Ridsportförbundets mingel för hästägare under Göteborg Horse Show.
FOTO: Anna af Sillén
Hästägarna minglade i Göteborg
2010-02-26
På fredagen innan kvällens stora hoppklass bjöd Svenska Ridsportförbundet på hästägarmingel. Flera ägare och delägare hade tagit hissen upp till festvåningen i Gotia Towers för att träffas och få ta del av förbundets visioner inför VM i Kentucky.
I Sverige syns inte hästägarna på samma sätt som de gör utomlands men när Maria Gretzer tog över som förbundskapten för hopplandslaget 2005 tog hon också initiativet till en tätare kontakt med hästägarna. Helena Hugosson Feldt och Thomas Feldt ägare till hopphästen Tornesch, som rids av Malin Baryard Johnsson, var några av dem som deltog i Svenska Ridsportforbundets mingel.
– Det här är ett jättebra initiativ. I Sverige syns inte hästägarna alls lika mycket som utomlands, men det här är ett steg i rätt riktning. Den här typen av tillställning är väldigt uppskattat, säger Helena Hugosson Feldt.
Tillsammans med maken har hon hästföretaget Heliotrop AB (döpt efter en av Helenas hopphästar) och föder upp tävlingshästar. Hon tävlade själv hoppning på hög nivå innan hon bestämde sig för att börja läsa till veterinär. Just Tornesch tävlade hon upp till 1.40, men kände sen att hästen hade en så pass bra kapacitet att han förtjänade en bättre ryttare, som kunde satsa allt. Valet föll på Malin Baryard–Johnsson.
– Och vi är supernöjda. Malin gör ett fantastiskt jobb, inte bara på tävlingsbanan, hon är mån om djuren och har en god planering, allt funkar.
Helena och Thomas försöker se så många som möjligt av de tävlingar Tornesch går. Här i Scandinavium har det börjat bra:
– Han gick nolla igår och hamnade precis utanför placering, en strålande inledning.
Även Svenska Ridsportförbundets visioner för VM i Kentucky i höst får gott betyg:
– Men det gäller också att ha en organisation som driver visionerna framåt. Viljan och grundstenarna finns, men någon måste samordna och genomföra.