Distriktsmästare i dressyr för ponny, kat C, Julia Lindblad med Menai Christopher
FOTO: Stockholms Läns Ridsportförbund

Resultat DM 2017

Fälttävlan

Ponny

P90 (14-20 år)Lovisa Willén-Cotton Eye Joe-Roslagens RKK vinnare DM Fälttävl P90 14-20år 20170812

1. Lovisa Wilén Cotton Eye Joe Roslagens Rid- och Körklubb
2. Lovisa Wejdmark    Sörängens Surprise    Nynäshamns Ridklubb
3. Alva Litens Flowerhills Kalvin Stora Wäsby Fältrittklubb

 

P80 (upp till 13 år)

Pristagare DM Fälttävlan P80 upp till 13år 20170812

1. Nora Skeppstedt      Mystic Temple Stora Wäsby Fältrittklubb
2. Siri Kämpe Kings Lucky Clover     Stora Wäsby Fältrittklubb
3. Klara Gustavsson Sörbys Vemil Nynäshamns Ridklubb

 

Häst

H100 Junior/Unga ryttare

Emma Holm-Kestrels Ladys Man-Stockholms Fältrittklubb vinnare DM Fälttävlan JR-UR 20170813

1. Emma Holm Kestrels Ladys Man       Stockholms Fältrittklubb 
2.  Linn Teresia Zillén      Sygun Stora Wäsby Fältrittklubb 
3.  Martina Dannberg  Dow Jones  Stockholms Fältrittklubb

 

CNC* Seniorer

Vinnare Senior Fälttävlan DM CNCx Erica Domeij-Kiss QBS-Stora Wäsby FRK 20170813

1. Erica Domeij Kiss QBS Stora Wäsby Fältrittklubb
2. Emelie Berg Happy Hour af Björnklo    Stora Wäsby Fältrittklubb
3. AnnaKarin Wangler        Antiqua Z Märsta Ridklubb

__________________________________________________________________

Dressyr

Ponny

Kategori B, Lätt A:1 2017

b ponny

1. Ebba Lindholm    Kulltorps Flora          Vallentuna Ridklubb

2. Agnes Frejd        Stebroåsens Carlos  Ridklubben Norrtälje Ryttare

3. Evelyn Fägnell   Ollies Cashmir           Djursholms Ridklubb

 

Kategori C, Lätt A:P1

IMG_5764

1. Julia Lindblad     Menai Christopher             Stora Wäsby Fältrittklubb

2. Jenny Målar       Veronas Gerswin RP 136  Djursholms Ridklubb

3. Filippa Undvall   Angelo                                Djursholms Ridklubb

 

Kategori D, Lätt A:P1

Vinnare DM Dressyr D-ponny 2017 Emma Tedenström

1. Emma Tedenström   Giacomo     Sundby Ridklubb

2. Meja Karlsson          Wise Guy    Dressage Club Ridsportförening

3. Nicole Crona            Voyager 2   Täby Ryttarsällskap

 

Häst

Juniorer/Unga ryttare, Medelsvår C:2

vinnare junior dressyr DM 2017

1. Nora Einerth         Sirello               Ågesta Ridklubb

2. Paulina Harsem   Donna Karan    Föreningen Runstens Equestrian 

3. Saga Brink           Danio                Stockholms Dressyrklubb

 

Seniorer, Medelsvår B:4

Vinnare senior dressyr DM2017

1. Victoria Logård          Ladylox           Roslagens Rid och Körklubb

2. Christine Knutsson   Cisco               Sorunda Ridklubb

3. Maria Holmqvist        Hot Salsa CS  Rånäs Ridklubb

______________________________________________________________________

Hoppning

Ponny

Kategori B, C och D, Lätt A (0,80 - 1,10 m)

DM vinnare, kat b, c, d, 2017

Kategori B 

1. Amanda Stowe   Arvalon Rachel   Hagbylunds Ridklubb
2. Fanny Fridén      Lotte                   Botkyrka Ridsällskap
3. Filippa Fant        Rainboz Drop     Skånsta Ryttare

Kategori C

1. Jorina Nilsson        B Cupid                        Södertälje Ridklubb
2. Julia Hanson          Munsbro Lemon Drop  Djursholms Ridklubb
3. Liv Fries Ullström   Alexa                            Rastaborgs Ridklubb

Kategori D

1.Emelie Engberg      Cwmmawr Gusto     Södertälje Ridklubb
2. Meja Gustavsson   Brasil                       Södertälje Ridklubb
3. Filippa Westin        Attyrory Kaspar        Huddinge Ridklubb

Häst

dm vinnare 2017  junior/unga ryttare, senior hoppning

Juniorer/Unga Ryttare, 120 cm

1. Aleksandra Ekelund  Competent       Stora Wäsby Fältrittklubb
2. Rasmuns Svensson  Santenay         Södertälje Ridklubb
3. Ian Fives                   Top of the Hill   Föreningen Runsten Equestrians

Seniorer, 130 cm

1. Ellinor Ekström Cardsjö  X-Pect                                 Orlångens Ridsällskap
2. Anna Modin                Telestar                                    Bromma Ridklubb
3. Camilla Ahlén             Guyana Van Het Kastanjehof  Södertälje Ridklubb

____________________________________________________________

Working Equitation

Pristagare DM WE 2017 652x435

1.  Malin Bergvall    Orlando CB     Mälarö Sportryttarförening

2. Jenny Laurell       Red Label       Roslagens Rid- och körklubb

_______________________________________________________________________

Körning

DM körning 2017

Ponny

1. Cecilia Ekeberg Yttring 667 Wäddöortens RRK

2. Erika Svedlund Zolitaza´s Failane Boy Stockholms KS

3. Elettra Sonedotter Carthorse Farvkes, Liljegårdens Teddy Vätö RK

 

Häst

1. Mari Hellström Acction 0050 Skånsta Ryttare

2. Olivia Larsson Markus van de Johtanhoeve  Stockholms KS

3. Maria Jonasson-Mörner Stardust Johannesbergskuskarna


Senast uppdaterad: 2019-04-10
Boxbild PrinsCarlPhilipsPris

Prins Carl Philips Pris

Läs mer
Allsvenskan

Allsvenskan

Läs mer

Sponsorer

Annons