Resultat Distriktsmästerskap 2016


DM i körning 2016 för ponny och häst avgjordes den 9 oktober hos Roslagens Rid- och Körklubb

Distriktsmästare körning:DM medaljörer körning 2016

1    Mari Hellström  Action 0050 Häst Skånsta Ryttare
2 Emily Johansson      Lovöns Diesel      kat D        Stockholms Körsällskap      
3 Sara Mattsson Farenheit kat C Stockholms Körsällskap

 


 

DM i fälttävlan 2016 för ponny och häst avgjordes den 24- 25 september hos Botkyrka Ridsällskap

Distriktsmästare ponny upp till 13 år:
DM FLT upp till 13 år2016 g-s-b

1    Johanna Carlbom          Linsa Vinnie Jones                 Stora Wäsby Fältrittklubb
2 Thea Gråberg   Joy Stora Wäsby Fältrittklubb
3 Hanna Lindzen   Kris Kent Rastaborgs Ridklubb

 

Distriktsmästare ponny 14- 20 år:
DM FLT 14-20 år 2016 g-s-b

1    Tilde Pettersson First Class Lady Stora Wäsby Fältrittklubb
2 Alice Westermark                 Söborggård Bastogne                 Stora Wäsby Fältrittklubb
3 Cajsa Gullström Aastrupsgaards Viola Nynäshamns Ridklubb

 

Distriktsmästare häst junior:
DM FLT juniorer år 2016 g-s-b

1    Elin Bjurfors Nimbus Årsta Runstens Sportryttare
2 Saga Suovanen                  NuEller Aldrie                    Årsta Runstens Sportryttare
3 Emma Edensjö  Mrs Dido xx Roslagens Rid- och Körklubb

 

Distriktsmästare häst senior:
DM FLT seniorer år2016 g-s-b

1    Emmelie Löf   Marlon Brown                  Årsta Runstens Sportryttare
2 Linn Bernhardsson  Major Party Roslagens Rid- och Körklubb
3 Emellie Linnéusson           Kopia Årsta Runstens Sportryttare

 


DM i dressyr 2016 för ponny och häst avgjordes den 18 september hos Roslagens Rid- och Körklubb

Distriktsmästare häst senior:
Distriktsmästare i dressyr för seniorer 2016

1    Ann Hammarlund                  Boccherini                      Djurgårdens Ridklubb
2 Helena Reje Lindy Hop Rastaborgs Ridklubb
3 Siv Birgersson Little Girl A Lejondals Ryttarförening

 

Distriktsmästare häst junior/ unga ryttare:
Vinnare juniorUR dressyr Sofia Buskhe Red Starlight

1    Sofia Buskhe Red Starlight                       Hogsta Dressyrryttare
2 Isabelle Harsem             Mistrea Årsta Runstens Sportryttare
3 Julia Logård Don Miguel Dressage Club Ridsportförening

 

Distriktsmästare ponny kategori B:
Vinnare dressyr ponny kat B

1    Lisa Lindberg               Kardel Alfred Bogesundslandets Ryttare
2 Elise Idén American Dollar Sundby Ridklubb
3 Nicole Crona RMS Quicksilver                           Täby Ryttarsällskap

 

Distriktsmästare ponny kategori C:
Vinnare dressyr ponny kat C Emma Tedenström

1    Emma Tedenström  Emmy P Sundby Ridklubb
2 Amanda Lindholm                   Moravikens Meteor                       Wallstanäs Ryttarförening
3 Filippa Undvall Angelo Djursholms Ridklubb

 

Distriktsmästare ponny kategori D:
Vinnare dressyr ponny kat D Emma Tedenström

1    Emma Tedenström                      Giacomo Sundby Ridklubb
2 Hedda Thunberg Brave Heart Djursholms Ridklubb
3 Moa Sundelöf HB Dancing Daylight                       Wallstanäs Ryttarförening


 

DM i Paradressyr 2016 avgjordes den 18 september hos Roslagens Rid- och Körklubb

Distriktsmästare paradressyr:
Paradressyr  

1    Carolin Rutberg                Miragé                 Sorunda Ridklubb
2 Anna Nordin Zulu-A Dressage Club Ridsportförening

 

DM i Hoppning 2016 för ponny och häst avgjordes den 17 september hos Roslagens Rid- och Körklubb

Distriktsmästare häst senior:
Distriktsmästare i hoppning för seniorer Malin Fredriksson - Softline H

1    Malin Fredriksson                  Softline H                             Årsta Runstens Sportryttare
2 Josefin Enarsson  Ethan W Roslagens Rid- och Körklubb
3 Yvonne Talamo  ConKolibri Södertörns Ryttarcenter

 

Distriktsmästare häst junior/ unga ryttare:
Vinnare juniorUR hoppning Michelle Leksell Mineni, Carefree SN 

1   Michelle Leksell Mineni Carefree SN                    Årsta Runstens Sportryttare
2 Frances-Corinne Jenderholt                            King Caletto Edsbro Ryttarförening
3 Elina Mellberg Kaiser K Södertälje Ridklubb


Distriktsmästare ponny kategori B:
Hoppning Bponny

1   Vendela Sandberg                        Deelside Silver Stora Wäsby Fältritklubb
2 Ella Littorin Salstas Silver Pearl                          Södertälje Ridklubb

 

Distriktsmästare ponny kategori C:
Hoppning Cponny 

1     Clara Isaksson Wallarps Dosado                                Djursholms Ridklubb
2 Alva Mårtensson                            Elevator Rastaborgs Ridklubb
3 Stella Enger Chaggan Ali Rastaborgs Ridklubb

 

Distriktsmästare ponny kategori D:
Hoppning Dponny 

1   
Max Sillfors  Caherconree Diamond Belle                                Karlslunds Ryttarsällskap 
2 Martina Wendt Essenar Figaro M Djursholms Ridklubb 
Elina Lennartsson                            Hilltop Pearl   Karlslunds Ryttarsällskap

 


 

DM i Working Equitation 2016 avgjodes den 21 augusti hos Uppsala Ponnyklubb.
WE - DM 652

1   Malin Bergvall                         Roy                             Mälarö Sportryttarförening 

 


 

DM i distansritt 2016 genomfördes på Rimboritten den 21 augusti

1    Svea Hallinder           Nefer el Fox  Skånsta Ryttare
2 Anna Remmare                     MZ Zou Zou                              Skånsta Ryttare
3 Ulrika Singstedt My Kanel El Hamy     Skånsta Ryttare

 

 


Senast uppdaterad: 2017-06-14

Sponsorer

Annons