Stockholm International Horse Show 2007
Komplett avslutning på Globen-helgen
Fartfylld fyrspann, prestigefull ponnyfinal, fascinerande frihetsdressyr, stilfull stjärnhoppning och halsbrytande horseballfinal - de dryga 10 500 i publiken som såg söndagskvällens föreställning i Globen fick allt.
Läs mer
2007-12-02
Briar kung i Globen
Det var tätt mellan de tre tätekipagen i Grand Prix Kür, men Brink och Briar höll undan i täten och Jan Brink kunde köra hem den andra vinnarbilen på en vecka. Briar vet precis hur man uppför sig när det gäller, från den första halten inne på banan när han rättar till hovarna, till prisutdelningen där han solar sig i strålkastarglansen och spetsar öronen mot den jublande publiken.
Läs mer
2007-12-02
Erika tvåa i GP-hoppningen
Erika Lickhammer var nära att vinna en bil i söndagens Grand Prix-hoppning. Bara Robert Whitaker lyckades rida felfritt på en snabbare tid.
Läs mer
2007-12-01
Peter vann en bil
Peter Eriksson vann lördagskvällens 1.50-tidshoppning där förstapriset var en bil. Precis som tidigare idag var det svenska ryttare på tätplatserna, i tur och ordning Malin Baryard-Johnsson, Helena Lundbäck och Linda Heed. Efter segern leder Peter sammanlagt och kan vinna ännu en bil, eller två, om han vinner även Grand Prix-klassen.
Läs mer
2007-12-01
Dubbelt svenskt i GP-dressyren
Det blev dubbelt svenskt i täten efter lördagens Grand Prix-dressyr. Jan Brink vann, strax före Tinne Vilhelmson-Silfvén.
Läs mer
2007-12-01
Tre ponnyer i dressyrfinal
Ponnydressyren intog Globen på lördagsmorgonen när finalen i Globen Ponny Kür Cup avgjordes för första gången någonsin.
Läs mer
2007-11-30 Succé för nya maskeradhoppningen
2007-11-30 Delad seger i Six bar-klassen
2007-11-30 Mimmie satsar på tävlingskarriären
Senast uppdaterad: 2010-05-22