Riesenbeck, Tyskland 15-19/8
Bästa VM-resultatet hittills
- Yngve Käll åtta - laget femma
Medaljerna var sannerligen inte långt borta denna söndag. Hade inte om varit om och Yngve Käll, Götene, ådragit sig tidsfel i den avgörande precisionen hade det blivit en bronsmedalj i VM i körning för. Nu blev det i stället en åttondeplats totalt för Käll efter dressyr, maraton och precision, men det är ändå Sveriges absolut bästa VM-resultat hittills.
- Först blev jag oerhört besviken, säger Käll, det var ju så nära, men det är trots allt ganska bra ändå.
Det var en precisionsbana med VM-standard, inte månag var felfria. Största överraskningen i VM var den 23-årige portugisen Fredrico de Beck som vann precisionen efter en gudabenåd omkörning och dessutom tog silvermedaljen.
Käll befäste sin position på lördagen då han kom tvåa i den krävande terrängkörningen, maraton, bland 70 startande kuskar i VM. Han gick då upp till en sammanlagd till sjätteplats.
Källs resultat var också grunden till det svenska lagresultatet, en femteplats, också det bästa hittills.
Yngve Käll gjorde alltså en strålande maraton på en bana som höll VM-klass hela vägen.
Ungern gjorde ett kanon-VM med två individuella medaljer, guld och brons, och dessutom lagguld.
För nyblivne lagledaren Tommy Zetterström kunde det inte börjat bättre.
- Det är jättekul, säger han, och svensk parkörning är verkligen med på kartan nu.
- Mycket av äran ska tillskrivas tränaren Nicke Pålsson, fortsätter han, och naturligtvis grabbarna själva som verkligen jobbat för att vara där de är nu.
Vår dubble världsmästare Tomas Eriksson var också i Riesenbeck, för att coacha belgarna. Ingen fullträff dena gång, Belgien slutade på 12 plats.
Totalt efter dressyr, maraton, precision: 1) Vilmos Lazar, Ungern 124,76 straffp 2) Frederico de Beck, Portugal 125,02 3) Zoltan Nyul, Ungern 129,08 8) Yngve Käll, Sverige 134,56 22) Jan Olofsson, Sverige 153,42 28) Göran Peterson, Sverige 197,92
Nationstävling: 1) Ungern 245,76 2) Holland 258,76 3) Tyskland 263,26 4) Österrike 266,08 5) Sverige 272,98 6) Schweiz 284,64 - Kompletta resultat
VM i körning par
Tidsprogram
Söndag 19 augusti
Precision par
Prisutdelning världsmästare 2001 lag och individuellt
Lördag 18 augusti
Maraton par
Fredag 17 augusti
Dressyr
Prisutdelning dressyr
Torsdag 16 augusti
Dressyr
Onsdag 15 augusti
Veterinärinspektion
Spannkontroll
Prisutdelning
Invigning par-VM
Resultat
Yngve Käll tvåa i maraton - laget femma
Sverige 6:a efter dressyren
Svenska laget
Yngve Käll
Jan Olofsson
Göran Peterson
Tre veteraner i laget
Så har det gått hittills för Sverige i par-VM
Hindren - teckningar
Arrangörens
egen hemsida
k
Yngve Käll tvåa i maraton
Yngve Käll gjorde en strålande maraton på lördagen och tog en andra plats i maraton efter tysken Rolf von Aschwege. Andraplatsen skjutsade upp Yngve till en en sjätteplats totalt i VM i körning för par.
- Jag kände redan när vi gick ut på sträcka E att det skulle gå vägen. Hästarna var i form, hade rätt puls och trots att jag hade en del missar så gick det så här bra.
Hindren var trånga, tekniska och knepiga. Lätt att köra fast bland stockar och stolpar.
- Yngve fick det att stämma till i det närmaste hundra procent, berättar lagledare Tommy Zetterström samtidigt som Yngve Käll med den svenska flaggan fladdrade från vagnen kör in till lördagskvällens prisutdelning.
Det var en tuff maraton där ekipagen kör närmare två mil innan det är det dags för de utslagsgivande och avslutande åtta hindren. Yngve Käll var snabbast genom två av hindren, det första och det sista.
- Sträckorna var något kortade efter mycket regnande, fortsätter Zetterström, hindren var tuffa och höll klar VM-klass men kuskarna är nöjda med banan.
Inför söndagens precision är det så tätt bland de sju främsta att en rivning kan betyda skillnaden på medalj och ingen placering alls. Sverige har alltså chans att göra sitt absolut bästa kör-VM för par hittills.
Jan Olofsson ligger på en 13 plats efter maraton och det svenska laget avancerade ett pinnhål till en femteplats i listan. Totalt deltar 20 nationer och 70 kuskar i årets VM för par.
Total efter dressyr, maraton: 1) Vilmos Lazar, Ungern 124,76 straffp 2) Frederico de Beck, Portugal 125,92 3) Zoltan Nyul, Ungern 125,90 6) Yngve Käll, Sverige 129,06 13) Jan Olofsson, Sverige 135,92 38) Göran Peterson, Sverige 154,52 - Kompletta resultat
Maraton: 1) Rolf von Aschwege, Tyskland 79,78 2) Yngve Käll, Sverige 81,54 3) Zoltan Lazar, Ungern 82,90 26) Jan Olofsson, Sverige 90,96 30) Göran Peterson, Sverige 93,20
Lag efter dressyr, maraton: 1) Ungern 244,68 2) Tyskland 252,32 3) Holland 255,34 5) Sverige 265,0
m
Fredag
Dressyr dag 1 och 2: 1) Vilmos Lazar, Ungern 35,84 straffp 2) Boyd Exell, Australien 38,24 3) Riny Rutjens, Holland 39,36 12) Jan Olofsson, Sverige 44,96 19) Yngve Käll, Sverige 47,52
Nationstävling efter dressyr: 1) Ungern 78,24 2) Tyskland 83,84 3) Holland 84,32 6) Sverige 92,48
- Kompletta resultat
veteraner
Tre veteraner i svenska VM-laget
I mitten av 80talet började Yngve Källs körkarriär lite av en slump. Han tog över barnens ponnyer sedan de slutat rida. Nu är han ankare i det svenska VM-laget som åker till Riesenbeck i Tyskland i mitten av augusti.
Numera är det inget slumpmässigt över Yngves körkarriär. Han har fyra SM-guld, det senaste från förra året, de övriga tre tog han i svit 1996-1998. Däremellan blev det lite av ett mellanår, Yngve stack emellan med ett SM-silver. Riesenbeck är Yngves tredje VM, han fanns med i laget i Ungern 1999 och senast det begav sig i Riesenbeck 1997.
Att ha kört Riesenbeck förut är naturligtvis en fördel.
- Det är en jättefin tävlingsplats med bra arrangemang, men det är en tuff bana med sand där det kan bli tungt, berättar Yngve Käll.
VM-banan är indelad i fem sträckor, årets andra tävling i fullformat för kuskarna, så nu är det konditionsträning som gäller.
Senaste tävlingen Yngve Käll körde var Beekbergen i Holland där det blev en åttonde plats.
- Jag hade en del missar men i det stora hela gick det bra, säger Yngve som är nöjd med den insats hästarna gjorde i Holland.
Innan Beekbergen låg Yngve Käll i delad ledning i parens Top Drivers Award.
Till VM tar han med Magnum, Rufus och Valdisere, och de två sistnämnda går maraton och precision.
Med sig i laget har Yngve två andra veteraner i körsammanhang, Jan Olofsson och Göran Peterson. De båda fanns med i VM-lagen 1991 i österrikiska Zwettl och två år senare när VM för par gick i Gladstone i USA. Göran Peterson är för övrigt än värre än Yngve Käll på SM-guld, fem glimmande medaljer i ädlaste valör har det blivit under åren.
- Målsättningen under året har varit att koma under 40 straff i dressyren, säger körkommitténs ordförande Rune Nilsson, och det har de här tre åstadkommit, senast på de nationella körtävlingarna på Bellinga.
hittills
Så här har det gått hittills på VM i körning för par för det svenska laget
1999 Ungern: 1) Ungern 11) Sverige (Yngve Käll, Åke Henriksson, Birgitta Nilsson)
1997 Riesenbeck: 1) Storbritannien 11) Sverige (Yngve Käll, Birgitta Nilson, Anders Eriksson)
1995 Polen: 1) Frankrike 9) Sverige (Anders Eriksson, Fredrik Persson, Lars Jansson)
1993 USA: 1) Österrike 11) Sverige (Jan Olofsson, Göran Peterson)
1991 Österrike: 1) USA 13) Sverige (Jan Olofsson, Göran Peterson, Lars Jansson)
1989 Ungern: 1) Ungern, inget svenskt deltagande
1987 Riesenbeck: 1) Västtyskland, 27 individuellt ) Arne Jönsson
1985 Storbritannien: 1) Schweiz 40 individuellt) Lars Hillerström 41) Henry Gustafson, Anders Jonsson bröt
1983 Italien: 1) Holland, inget svenskt deltagande